AcasăOldMutu a centrat pentru 3 puncte

Mutu a centrat pentru 3 puncte

Fiorentina a invins ieri in Serie A, scor 1-0, pe Chievo Verona, si a inregistrat prima izbânda de la revenirea pe gazon a atacantului Adrian Mutu. Etapa trecuta, echipa toscana remizase la Catania, 0-0. Singurul gol al intâlnirii cu Chievo a fost marcat de Cerci, in minutul 80, dupa o centrare venita de la „Briliant”.

Adrian Mutu a fost si el aproape de a marca, in prima repriza, la capatul unei lovituri libere, insa portarul advers, Sorrentino, a avut o interventie salutara la sutul românului. La oaspeti a jucat tot meciul si Cyrill Thereau, fostul atacant al Stelei, dar francezul a avut o prestatie stearsa. Fiorentina a ajuns la 12 puncte dupa 10 etape si va juca etapa viitoare, miercuri, cu AS Roma, prilej de revedere intre Adrian Mutu si Bogdan Lobont.

*Certat de Della Valle*

Inainte de meci, Mutu a fost apostrofat de patronul clubului din Florenta. „Un om normal nu ar trebui sa faca gesturile pe care le-a facut Mutu, nu trebuie sa ridicam mâna unii la altii. Eu zic sa asteptam ca justitia sa isi urmeze cursul. In schimb, Mutu va trebui sa demonstreze ca jucator de fotbal, am vorbit deja cu el si i-am spus ca asemenea erori nu pot fi tolerate si repetate”, a spus Della Valle pentru „Gazzetta dello Sport”.