AcasăOld“S-a luptat ca un leu”

“S-a luptat ca un leu”

Pentru Mutu, cosmarul a luat sfârsit duminica seara. “Briliantul” a revenit pe gazon in meciul Catania – Fiorentina, scor 0-0. Pe stadionul “Angelo Massimino”, internationalul român a fost integralist si a inceput cu determinare meciul, a fost cel mai periculos om al oaspetilor, dar a aratat ca nu e intr-o forma fizica deosebita.

A avut un debut in forta: cu doua suturi spre poarta, in primele 10 minute, din care unul foarte periculos, si o lovitura de cap din 12 metri, putin pe lânga buturile lui Andujar, goalkeeper-ul Cataniei. Adrian Mutu a avut probleme cu fanii Cataniei la revenirea pe gazon. Acestia au scandat lozinci rasiste, insa fanii Cataniei nu au avut, din fericire, soarta chelnerului kosovar.

*Repriza a doua, slaba*

Dupa o prima repriza in care a pasat, a interceptat mai multe mingi la centrul terenului, a executat bine o lovitura libera si a fost unul dintre cei mai activi fotbalisti ai Fiorentinei, Mutu a disparut usor din joc in al doilea mitan. Ultimul meci al lui Adrian pentru Fiorentina a fost in data de 24 ianuarie 2010, atunci când Fiorentina a pierdut cu 3-0 la Palermo. In urma acestui rezultat, Fiorentina a ajuns la cota 9 puncte acumulate, formatia viola aflându-se pe locul 16 in clasamentul din Serie A. Dupa meciul de duminica seara, Mutu nu a dat nicio declaratie, fiindu-i interzisa de avocati orice iesire verbala.

*„Putin probabil sa plece in ianuarie“*

„A revenit dupa noua luni, direct titular. A luptat ca un leu, a incercat totul, cu siguranta a fost cel mai periculos. In repriza secunda trebuia insa inlocuit“, a scris Fiorentina.it. Ieri, presa italiana a insistat pe seama subiectului Antonio Cassano, fotbalist care ar putea ajunge la Fiorentina, in cazul in care Adrian Mutu va pleca, insa Dario Canovi, unul dintre cei mai importanti impresari din Cizma, a declarat ca este putin probabil ca “Briliantul” sa fie cedat de Fiorentina, in perioada de mercato din ianuarie.