AcasăOldSport... pe scurt

Sport… pe scurt

*Ciprian Marica, slab la VfB*

Atacantul român Ciprian Marica a fost considerat cel mai slab jucator al meciului Chemnitzer FC (liga a IV-a) – VfB Stuttgart, disputat miercuri seara in turul secund al Cupei Germaniei, in urma caruia oaspetii au obtinut calificarea, scor 3-1 dupa prelungiri. „Kicker” le-a acordat lui Marica si coechipierului sau din atac, Pavel Pogrebnyak, nota 6, cea mai mica posibila. (R.N.)

*Nationala, la Cluj?*

Seful CJ Cluj, Alin Tise, i-a solicitat presedintelui FRF, Mircea Sandu, sa ia in considerare organizarea, in toamna anului 2011, a unui meci al nationalei României din preliminariile Euro 2012 pe viitorul stadion din Cluj-Napoca. Nasu a fost invitat sa viziteze, impreuna cu Razvan Lucescu, lucrarile de constructie a viitoarei arene sportive din municipiul Cluj-Napoca. (R.N.)

*Hagi: „Daca lucrurile mergeau bine, nu ajungeam la Galata”*

Gheorghe Hagi spune ca a devenit antrenor la Galatasaray pentru ca lucrurile mergeau prost: „Stiu ca trebuie sa muncesc mult, pentru ca am acceptat sa vin aici intr-o perioada dificila pentru echipa. Consider ca daca Galatasaray mergea bine nu ajungeam aici. Ca urmare, pot sa transmit doar acest mesaj: trebuie sa muncesc mult si sa pun lucrurile la punct”. Dupa primele opt etape, formatia din Istanbul, antrenata de Frank Rijkaard, ocupa locul 9, cu 12 puncte. Astazi, cu Hagi, Galata are 13 puncte, dar dupa o remiza alba pe terenul rivalei Fenerbahce. (R.N.)

*Românul Alibec, gol pentru Inter*

Atacantul Denis Alibec a inscris un gol miercuri seara in meciul câstigat de echipa Primavera a clubului Inter Milano, cu scorul de 2-0, in fataformatiei Sassuolo, in mansa secunda a turului doi al Primavera Tim Cup. Alibec, care a evoluat pâna in minutul 64, a marcat in minutul 33, golul de 1-0. (R.N.)