AcasăOldSi englezii au un Dinamo - Foresta!

Si englezii au un Dinamo – Foresta!

Etapa a 9-a din liga a doua engleza a oferit, marti seara, unua dintre cele mai ciudate confruntari de fotbal din istoria Coca-Cola Championship.

Leeds United, semifinalista a Ligii Campionilor in 2001, a pierdut „acasa” cu 4-6, in fata lui Preston, dar asta dupa ce gazdele conduceau in minutul 39 cu 4-1! Preston a deschis scorul in minutul 5, prin Parkin. Iritata de acest debut, Leeds a pus tunurile pe adversar si a inscris de patru ori in numai 24 de minute (Becchio ’15, Bruce ’20 si Somma ’27, ’39). Apoi, totul pur si simplu s-a rupt. Acelasi Parkin a redus din handicap, dind semnalul unei revenirii de poveste. Oaspetii si-au copiat adversarii si au marcat si ei de patru ori in 25 de minute, prin Treacy (’54), Davidson (’58), Parkin (’64) si Hume (’79). De mentionat ca Preston este una dintre echipele modeste ale ligii secunde engleze, ocupind locul 20, cu doar 9 puncte din tot atitea etape. Echipa este antrenata de scotianul Darren Ferguson, fiul de 38 de ani al faimosului Alex Ferguson. Intr-o oarecare masura, meciul thriller din Anglia are corespondent in România: in 2000, Foresta Falticeni a revenit pe terenul lui Dinamo, dupa 0-4 moldovenii cistigind cu 5-4!

Un astfel de meci iti provoaca atac de cord”