AcasăOldL-au facut tigan si pe Facebook!

L-au facut tigan si pe Facebook!

Derby-ul AS Roma-Inter (scor 1-0), disputat simbata seara, a fost unul de cosmar pentru Cristian Chivu, capitanul nationalei fiind injurat si insultat pe tot parcursul partidei de catre ultrasii Romei prezenti pe “Olimpico”. Pe la jumatatea primei reprize, deja cu nervii la pamint, Chivu chiar a mers la arbitrul disputei, Emidio Morganti, cerindu-i acestuia sa intrerupa meciul. A primit, insa, un cartonas galben, “centralul” sfatuindu-l sa-si vada de treaba. Imediat, Chivu a avut o iesire nervoasa la adresa propriului antrenor, reprosindu-i lui Rafa Benitez ca nu face nimic pentru a consolida aripa stinga. Lovitura cea mai primita de trupa lui Chivu s-a consumat in minutul 90+2, cind Vucinic a marcat golul victoriei.

Este a doua confruntare in care Chivu se razboieste cu tifosii Romei, primul incident petrecindu-se in primavara, la finala Cupei Italiei. Simbata seara, titular timp de 90 de minute, românul a fost provocat de fanii fostei sale echipe, care l-au catalogat drept “tigan” si l-au huiduit copios. Suporterii gazdelor nu au uitat gestul pe care Chivu l-a facut in finala Cupei. Atunci, huiduit de tifosi romani, românul a aratat catre tribune degetul mijlociu.

*“Chivu, zingaro”*

Cum majoritatea celor care sustin AS Roma a considerat transferul lui Chivu la Inter, din vara lui 2007, drept un gest de tradare, ura fata de jucatorul român a crescut si mai mult in tribunele de pe “Olimpico” dupa episodul din mai a.c. Un stadion intreg l-a fluierat pe Cristi, simbata seara, la fiecare atingere de balon, iar românul a cedat dupa ce a fost facut “tigan”. Nu s-a mai putut stapini si a cerut lui Morganti sa opreasca meciul pina cind reactiile rasiste din tribuna vor inceta. Fanii romani n-au terminat razboiul cu Chivu nici macar dupa meci: ieri, citiva sustinatori ai Romei au creat o pagina pe Facebook in care toti “inamicii” lui Chivu erau indemnati sa-si arate aversiunea fata de acesta. Pagina se numeste “EEEEE CHIVU ZINGARO …. RIMORTACCI TUAAAAAAAAAAAAAAAA….raus”.

*Madalin Voicu: “Au vrut doar sa-i creeze un disconfort psihologic”*

Contactat de “National”, Madalin Voicu crede ca internationalul român nu trebuie sa se simta ofensat: “Astfel de manifestari apartin Frantei si Italiei. E un curent xenofob in crestere. Astfel de practici nu au nimic in comun cu civilizatia si cu moralitatea. Probabil, fanii romani nu pot ierta ca el a plecat de la Inter la Roma si l-au facut cum l-au facut… Au folosit termenul de tigan ca sa-l jigneasca, ca sa-l enerveze, sa-i creeze un disconfort psihologic. Altfel il faceau magrebian si nu era o problema”.

*Chivu catre Benitez: “Daca nu alearga si ei, eu ies de pe teren”*

Cristi Chivu a avut o altercatie si cu antrenorul Rafa Benitez. Românul a fost mereu prins la mijloc intre atacantii Romei, iar cu citeva minute inainte de pauza, fundasul s-a dus nervos la marginea terenului, si-a scos casca si l-a certat pe iberic pentru jocul mult prea ofensiv al coechipierilor sai din aparare. Camerele Sky au surprins un moment de-a dreptul tensionat. Chivu s-a indreptat catre banca Interului si a tipat la Benitez: “Daca nu alearga si ei, eu plec, ies de pe teren”, a urlat capitanul tricolorilor. “Chivu? Nu l-am auzit. Am discutat cu el la pauza despre cum putem imbunatati faza defensiva pe partea sa”, a spus, enigmatic, Benitez la conferinta de presa.

*Bravul Lobont*

Spre deosebire de Cristi Chivu, portarul Romei, Bogdan Lobont, a facut un meci mare. “A fost exemplar, intervenind excelent la executiile lui Eto’o”, a notat “Gazzetta dello Sport”, care l-a notat cu 6,5, a doua cea mai mare nota a romanilor, dupa Juan si Menez. “Toti am jucat minunat. Am luptat pina la final. AS Roma este o mare familie, ne ajutam in teren si in afara lui. Sint fericit de faptul ca am fost felicitat si imbratisat de coechipieri la finalul meciului”, a declarat Lobont, titular la formatia gazda de la Supercupa pierduta de Roma, contra Interului, in debutul actualei stagiuni.