AcasăOldGigi: "Sint un prost. Il dau afara!"

Gigi: „Sint un prost. Il dau afara!”

Experimentul lui Gigi Becali – cu Edi Iordanescu pe banca tehnica a Stelei – s-a sfirsit, se pare, dupa numai o etapa de campionat. Gruparea din Ghencea a pierdut ieri dupa-amiaza, scor 0-1, pe terenul formatiei Otelul, rezultat care permite gazdelor sa ramina pe primul loc in Liga 1, intr-un start de sezon mai ciudat ca nicicind. Sirghi a fost unicul marcator al jocului disputat cu casa inchisa la Galati, fundasul Otelului punctind in minutul 19, cu „umar-capul”, la capatul unei lovituri libere executata de Viglianti. Sirghi (23 de ani) a reusit abia al doilea gol al carierei sale profesioniste, asta dupa 70 de meciuri disputate la Otelul. Steaua ar fi trebuit sa primeasca penalty in prelungirile primei reprize, cind acelasi Sirghi l-a busculat pe Ricardo in suprafata de pedeapsa, dar arbitrul Istvan Kovacs a lasat jocul sa continue. La meciul de la Galati a fost prezent si patronul Gigi Becali, acesta sosind in orasul de la Dunare impreuna cu Anghel Iordanescu, tatal „interimarului” de la Steaua. Becali a plecat de la stadion in minutul 80, negru de furie, afirmind ca-l va da afara pe Iordanescu junior. Totodata, finantatorul Stelei a spus ca e un prost, regretind faptul ca nu a dat, la timpul potrivit, garantiile cerute de Victor Piturca. Latifundiarul a apreciat ca a asistat la un „circ”, nu la un meci de fotbal.

Pina la pauza prilejuita de meciul nationalei cu Franta (9 octombrie / Stade de France), pentru Steaua urmeaza doua partide: cu Napoli, in Europa League si cu Sportul Studentesc, in etapa 10.