AcasăOldSeara in care Borcea a turbat

Seara in care Borcea a turbat

*”Sa ni se dea ce este al nostru!”*

Faza care l-a scos efectiv din pepeni pe dinamovist s-a petrecut in prelungirile partidei, la scorul de 2-1 pentru oaspeti. Niculae a lobat mingea peste portarul Kuciak, apoi a cazut in careu, dar centralul partidei a refuzat sa acorde lovitura de la 11 metri. Augustus daduse penalty cu citeva minute in urma, dupa interventia de „cascadorii risului” a portarului slovac (vezi pagina 16). „Oricine vrea sa dea gol, ii da lui Dinamo! Dar altceva vreau sa spun: e posibil asa ceva, masacrul asta?!!! In prima repriza, arbitrul trebuia sa-l elimine pe Papp, cot la Ganea. In final, 11 metri neacordat. Penalty mai clar ca la Niculae nu se poate da. Acest Augustus a fost trimis cu tema. Am vorbit cu presedintele CCA si mi-a spus ca n-are pe cine sa delege. Dinamo are probleme, dar sa ni se dea ce este al nostru! La Brasov, nu ne-a acordat penalty in minutul 1. La Tg.Mures, ni s-a dat un 11 metri aiurea. Sint mult prea multe in defavoarea noastra. Cu Vaslui a fost masacru in direct. Masacru, masacru, masacru!”, a fost reactia lui Borcea in mini-turneul fulger efectuat pe la toate televiziunile de sport românesti.

*Porumboiu, singurul care n-a vazut penalty*

Singurul care n-a vazut penalty la interventia lui Kuciak asupra lui Niculae a fost patronul FC Vaslui, Adrian Porumboiu. Acesta a afirmat ca goalkeeperul formatiei sale nu l-a atins cu atacantul dinamovist, dind de inteles ca „Sageata” a simulat. „Daca Niculae s-ar fi dus catre stinga, nu catre dreapta, atunci, da, era penalty! Va dau cuvintul meu de onoare ca nu sint subiectiv. Am prea multa experienta in arbitraj, iar voi, ziaristii, prea putin timp ca sa mai invatati regulamentul”, a declarat finantatorul moldovean al DigiSport, ultimul fragment al alocutiunii sale stirnind un conflict cu moderatorul si gazetarii invitati in studiou, acestia rugindu-l pe vasluian sa nu se comporte ca pe tarla si sa dea lectii in alta parte.

*Augustus s-a speriat*

Decizia pe care Augustus Constantin a luat-o in prelungirile jocului din Stefan cel Mare, anume de a refuza un penalty gazdelor, are pe undeva o explicatie, alta decit aceea ca a venit sa arbitreze cu „tema”. Augustus tocmai dictase 11 metri cu citeva minute inainte pentru Dinamo, iar la cea de-a doua faza, acesta s-a temut ca ar putea lasa impresia ca tine mortis ca gruparea din Stefan cel Mare sa cistige partida.

*Dragomir: „Eu nu stiu ce se intimpla la Dinamo…”*

Dumitru Dragomir nu acuza arbitrajul, dar da vina pe defensiva visatoare a „ciinilor” si pe planul tactic al antrenorului Ioan Andone. „Domnilor, Vaslui merita victoria! Dinamo a jucat doar 27 de minute. Apararea e slaba. In plus, sa-i ai pe Alexe si pe Cristea, dar ei sa nu joace…. Nu stiu ce se intimpla, dar cu o asemenea aparare, Dinamo n-are nicio sansa la titlu”, a afirmat presedintele LPF.