AcasăOldAu incurcat tactica

Au incurcat tactica

*In loc sa se apere grupat, CFR Cluj a surprins pe toata lumea marcind doua goluri in poarta elvetienilor in primele 12 minute*

CFR Cluj a debutat cu o victorie in grupa E a Ligii Campionilor, invingind, miercuri seara, scor 2-1, pe FC Basel. Partida a inceput asa cum nu se astepta Sorin Cirtu, jucatorii sai nerespectind planul tactic stabilit inaintea meciului. Probabil, la studiul adversarului, Cirtu a tinut ziarul „National” invers, astfel ca fotbalistii au inteles total anapoda, respectiv sa ia cu asalt poarta elvetiana inca din primul minut. Tot raul spre bine, pentru ca in doar 12 minute, tabela de marcaj indica in „Gruia” un uluitor 2-0 pentru CFR – vezi reusitele lui I.Rada (‘9) si L.Traore (’12). Tehnician cu experienta, o experienta acumulata la Veria, Otelul, FC Arges, Progresul, Mioveni si Pandurii, „Sorinaccio” a stiut cum sa rezolve problema din minutul 12 incolo: dintr-un fluierat si doi pumni azvirliti prin aer, campionii nostri au inteles ca este musai sa se reaseze in modulul corespunzator: 1-9-0-1. Pina la finalul intilnirii, CFR Cluj a pastrat acest sistem de succes, dovada fiind statistica favorabila elvetienilor: 64% posesie mingi, 5-13 la cornere, 6-9 la suturi.

„Vreau la CFR un joc de posesie, CFR nu poate ataca decit pozitional, trebuie sa fie echipa care dezvolta jocul. Am incercat o asezare care nu este familiara jucatorilor” – Sorin Cirtu, antrenor CFR Cluj

„Am inceput foarte prost, se pare ca este o problema a noastra: jucam prost primele 30 de minute, apoi revenim. La acest nivel trebuia sa avem mai multa luciditate. De acum inainte ne vom concentra pentru un loc trei in grupa” – Thorsten Fink, antrenor FC Basel