*TURCIA – ROMÂNIA 2-0*

Goluri: Emre ’82-penalty, Arda Turan ’86.
Turcia: Volkan – Gokhan Gonul, Servet, Hakan Balta, Ismail – Hamit Altintop (’69 Sercan), Emre, Mehmet Aurelio (’69 Selcuk), Arda Turan (89 Nihat) – Sahin (’46 Kazim Kazim ’46), Mevlut (’46 Tuncay).
Romania: Lobont – Dananae, Tamas, Chivu (15. Galamaz ’61), Rat – Cocis, M.Radoi, Florescu, Deac (’77 Nicolita, ’90 Cr.Tanase) – D.Niculae (’88 B.Stancu), Bilasco (’51 Marica).

Cu mai putin de trei saptamini ramase pina la startul campaniei de calificare la Euro 2010, nationala pare nepregatita. Miercuri seara, la Istanbul, tricolorii au rezistat in fata Turciei doar prin daruire si disciplina tactica, jocul fiind din nou unul modest. Selectionerul Lucescu are scuza unui arbitraj stingaci, ca sa nu spun prost, a unor absente de marca, insa e limpede ca amicalele din 2010 n-au reusit sa-l convinga. Nici pe el, nici pe noi. România a traversat trei sferturi din an cu un bilant aproape catastrofal: o singura victorie si patru infringeri!

*Centralul si-a cerut scuze!*

Imediat dupa ce a fluierat finalul partidei, Milorad Mazici i-a cerut scuze lui Ionut Lupescu pentru eroarea comisa. „Imi cer scuze, cred ca am gresit!”, a spus Mazici. „A fost o greseala foarte grava din partea lor”, a spus Lupescu.

*Un penalty de tot rahatul*

Meciul de la Istanbul s-a decis, practic, in minutul 81, cind centralul sirb Milorad Mazici a inventat un penalty pentru gazde. Gokhan Gonul a patruns in careu si a fost blocat de Cocis. Jucatorul nostru a lovit mingea, Gonul piciorul românului, iar Mazici a dictat penalty! Tricolorii l-au inconjurat pe arbitru, insa degeaba! Emre a transformat pentru 1-0. Golul lui Arda (’82 – sut la vinclu de la 25 de metri) avea sa inchida tabela pe „Sukru Saracoglu”.

*Gokhan a recunoscut tirziu: „Da, n-a fost penalty!”*

Gokhan Gonul a declarat, la cabine, ca la faza res­pectiva adversarul sau a lovit mingea, iar el a lovit piciorul românului. „M-a chemat arbitrul si nu a putut spune nimic. S-a uitat la mine de parca ar fi zis: «A fost fault sau nu?». Am spus ca adversarul a lovit mingea si ca eu am lovit piciorul adversarului. N-am spus ca a fost sau n-a fost penalty. Am povestit doar ce a fost, iar el a acordat penalty. Mi-as fi dorit sa nu mi se intimple mie. M-am gindit apoi daca sa ma duc sa ii spun ca n-a fost penalty. I-am spus arbitrului adevarul, ca eu nu am lovit mingea”, a spus Gokhan Gonul.

*Mazici va arbitra Grasshoper-Steaua*

Arbitrul sirb va imparti dreptatea in meciul Grasshopper-Steaua, din mansa a doua a play-off-ului Europa League. Partida se va juca pe 26 august, la Zurich.

*Banel, umilit de Razvan*

Introdus pe teren in minutul 77, in locul lui Deac, Nicolita n-a prins finalul pe teren, fiind la rindul sau schimbat cu Tanase, in minutul 90! Nicolita nu a suferit nicio accidentare, dar a pierdut mingea la faza din care a rezultat primul gol al turcilor. „Este doar problema mea de ce l-am schimbat pe Nicolita!”, a spus selectionerul dupa meci.

„Nu meritam acest scor, ar fi fost just un rezultat de egalitate. E frustrant modul in care am pierdut” – Razvan Lucescu