AcasăOldLILA SI AXENTE

LILA SI AXENTE

In mod normal, dintr-un lot care cuprinde alti sase jucatori ofensivi, mult mai bine cotati (Magera, Goga, Tames, Chiacu, Zicu si Mansour), tulceanul Mircea Axente ar fi fost din nou imprumutat de FC Timisoara. Insa, instalarea lui Vladimir Petrovic, in locul lui Ioan Ovidiu Sabau, a reprezentat sfirsitul „exilului” la Otelul Galati a atacantului in virsta de 23 de ani, un fotbalist care, culmea, marcase in stagiunea precedenta de trei ori in poarta banatenilor. „Repatrierea” lui Axente, in aceasta vara, s-a dovedit a fi o mutare excelenta. In pregatiri, atacantul a marcat sapte goluri, in meciurile test cu Paloma, Znojmo, Bischofshofen si Ferencvaros. De la startul sezonului 2010-2011, Axente a salvat formatia „viola” in doua rinduri. Mai intii, el a punctat decisiv pentru victoria Timisoarei in Finlanda (golul de 2-1, marcat cu MyPA, in minutul 74), apoi a venit reusita de 2-2, din prelungirile jocului cu Gaz Metan Medias, din ultima etapa de campionat. l

„Axente numai cu noi reuseste sa inscrie. La 22-23 de ani, noi spunem ca e speranta. Altii joaca in Champions League la 19 ani. Daca pina la 23-24 de ani nu ai ajuns sa joci la un nivel mare, nu vei fi niciodata bun de performanta”