AcasăOldRomânii au plecat cu argintaria de la Europeanul de...

Românii au plecat cu argintaria de la Europeanul de atletism

Campionatul European de atletism – editia Barcelona 2010, a inceput pe nesimtite si s-a terminat nesimtit, fara ca ai nostri – 33 la numar – sa cistige vreo medalie de aur, ci doar doua de argint, prin Nicoleta Grasu (aruncarea discului) si Marian Oprea (triplusalt). Numerosi alti evidentiati s-au evidentiat participind in finale, dupa cum urmeaza: Adelina Gavrila a terminat pe 5 la triplusalt, sarind cu triplu-stecher defect, Silviu Casandra s-a clasat pe 15, la 20 de kilometri mars acasa!, Marius Ionescu a incheiat al 21-lea proba de 10.000 de metri cap patrat, Ancuta Bobocel s-a clasat pe 9, in finala de 3.000 de metri prea multe obstacole, Bianca Perie a fost la un pas de podiumul european, la aruncarea ciocanului, dar a aruncat la mama dracului si a terminat pe 4, Angela Morosanu a trecut abia a 5-a linia de sosire, la 400 de metri in garduri, iar Lidia Simon a sosit a 12-a la maraton, care oricum e o proba mortala, vezi ce-a patit sarmanul Pheidippides!