AcasăOldASTA-I POHTA CE-A POHTIT ANDONE!

ASTA-I POHTA CE-A POHTIT ANDONE!

S-au dat haiduci, dar au parasit „Groapa” pusi la respect de dinamovisti. Croatii au venit in Bucuresti cu pretentii de calificare si s-au intors la Split ciuruiti de trei ori, primul glont fiind tras de Cristea in minutul 5. Trebuie precizat ca pina la penalty-ul transformat de capitan, „ciinii” mai ratasera alte trei ocazii mari de gol. Deznodamintul partidei de joi seara (foarte probabil, si a calificarii!) era cunoscut dupa doar un sfert de ora, fiind evident faptul ca oaspetii nu vor rezista iuresului „alb-rosu”. Golul argentinianului Garat (’40) si reusita lui Kone (’70) au avut rolul de a consfintii superioritatea dinamovista. Cu avantajul acestui 3-1, Dinamo asteapta returul din postura marii favorite, care stie ca are destinul in propriile miini. Pe Andone, interesat de imagine, l-a bucurat mai mult reintoarcerea suporterilor pe stadion decit victoria clara cu Hajduk. La finalul partidei, acesta si-a adus aminte de „vremurile bune din istoria lui Dinamo”: „Mi-a fost dor de atmosfera asta, asa trebuie sa fie mereu! Despre meci, n-am prea multe de spus, cred ca puteam rezolva calificarea in primele 15 minute, cind am avut cea mai buna perioada de joc. Pentru faza de atac, echipa merita felicitari, deoarece am avut trei goluri si alte patru ocazii de a marca, dar pentru a da siguranta in faza de aparare mai avem mult de munca, pentru ca un campionat se cistiga si cu aparare foarte buna”.

*Poklepovici 1: „A intrat ala mic, cu viteza, si a creat haos”*

Tehnicianul croat Stanko Poklepovici a pregatit atit de bine jocul cu Dinamo, incit la conferinta de presa nu a stiut cum sa-l numeasca pe cel mai periculos om al „ciinilor”, Gabriel Torje. Referindu-se la mijlocasul român, Poklepovici a precizat: „Dinamo nu m-a surprins cu nimic, pentru ca eu am avut toate informatiile necesar, dar uite ca nu ne-am indeplinit planul. Jocul lui Hajduk a fost prea rarefiat in linia de mijloc. In zona asta a intrat jucatorul ala mic, cu viteza si a creat haos prin defensiva noastra”.

*Poklepovici 2: „Negrul ala cu numarul 5 a tras atit de tare, incit portarul nu a avut ce sa faca”*

Antrenorul lui Hajduk a fost mult mai precis cind a venit vorba despre golul trei al dinamovistilor: „Negrul ala, cu numarul 5 pe spate, a tras atit de tare incit portarul nu a avut ce sa faca. A pus o contra si un jucator de la noi, dar degeaba!”. „Principalul” croatilor este convins, insa, ca echipa sa se va califica in faza urmatoare: „Va fi alt joc la Split, voi schimba echipa si voi incerca sa deschid mai mult jocul pe atac. In retur vom reusi sa ne calificam, chiar daca stiu ca ne va fi greu”.

*Torje costa 5 milioane de euro!*

In tribune au fost prezenti si emisari ai unor cluburi din strainatate, veniti sa-i urmareasca pe dinamovistii Andrei Cristea si Gabriel Torje. Ultimul se pare ca are o oferta de la Lazio Roma, italienii fiind dispusi sa achite 3 milioane de euro. Se zvoneste, insa, ca Dinamo solicita 5 milioane de euro – bani platibili in trei transe -, dar s-ar multumi si cu 3 milioane daca va primi un procent de 30% dintr-o eventuala revinzare a jucatorului. Torje a explicat in ce a constat secretul jocului dinamovist la meciul de joi: „Am fost o echipa, pe teren ne-am comportat ca fratii si asta s-a vazut”.

*Borcea – multumit si nu prea*

Borcea nu este pe deplin multumit de jocul echipei. In calitate de simplu actionar, dupa ce a renuntat la orice functie executiva, acesta a declarat la final ca nu se astepta la acest scor, insa il supara golul primit in minutul 64: „In retur ne va astepta un infern. Trebuia sa cistigam mai clar de atit, puteam aveam 4-0 la pauza. Dar, daca cineva imi spunea inainte de meci ca vom cistiga cu 3-1, eram foarte multumit. Ma bucur ca Andone i-a dat incredere lui Adrian Cristea, vad ca a lucrat la moralul lui, iar acum toata lumea este de acord ca «Printul» este cel mai bun fotbalist din România”.

*Acum s-a trezit Zorya?*

Conform presei ucraineene, Ioan Andone este dorit antrenor la echipa de prima liga Zorya Lugansk, locul 14 dupa trei etape. Oficialii Zoriei l-au mai ofertat pe tehnicianul român si in vara, inainte ca acesta sa preia Dinamo, si la fel ca atunci, se pare ca si de data aceasta raspunsul va fi „Nu!”.

*A Garat mingea in poarta*

La primul meci oficial in tricoul lui Dinamo, argentinianul Garat si-a facut cel mai frumos debut posibil: gol de 2-0, in minutul 40, stoperul demonstrind ca are si spirit ofensiv. Totusi, cel mai mare merit la reusita lui Garat il are goalkeeper-ul Subasici, cel care nu a fost capabil sa retina balonul sutat de Adrian Cristea, mingea scapindu-i printre degete si lovind bara, iar apoi revenindu-i lui Garat.

*Dinamo face reclama brandului de tara „Explore the Carpathian Garden”*

In timpul jocului cu Hajduk, spectatorii au putut citi urmatorul mesaj pe panourile publicitare de la stadion: „Explore the Carpathian Garden”. Sloganul brandului de tara apartine Ministerului Turismului si a fost lansat la expozitia internationala de la Shanghai. Logo-ul a fost promovat la jocul Dinamo – Hajduk Split atit pe panourile publicitare dimprejurul gazonului, cit si pe tabela de marcaj a stadionului.

*Pulhac – cap tare si cap sec*

Fundasul Pulhac a fost printre cei mai activi jucatori de la Dinamo in meciul cu Hajduk. In minutul 44, Pulhac s-a lovit cap in cap cu adversarul sau direct, Marin Ljubicici, croatul necesitind transportarea de urgenta la Spitalul „Floreasca”. Croatul s-a ales cu fractura a osului zigomatic. Ieri, mijlocasul lui Hajduk a fost operat la Split, doctorii anuntindu-l ca va reveni pe teren abia in luna octombrie. Tot Pulhac a fost in prim-plan si la faza golului croat, din minutul 64, cind Tomasov l-a intors ca pe o clatita, inainte de a inscrie in poarta lui Curca.