AcasăOldMuncitoreste si eroic

Muncitoreste si eroic

Unirea Urziceni si-a recapatat stralucirea din sezonul precedent de Liga Campionilor o data cu startul in preliminariile noii stagiuni. Marti seara, pe terenul din Ghencea parca au intrat alti fotbalisti decit cei care remizasera in prima etapa – scor 0-0 – la Tirgu Jiu. Impotriva lui Zenit, o fosta cistigatoare a Cupei UEFA, ialomitenii au interpretat partitura care le-a adus succes anul trecut: aparare exacta, 90 de minute de pressing, joc aerisit, fara complicatii. Filosofia lui Dan Petrescu, continuata de Roni Levy, a dat roade si in fata liderului din Rusia, Unirea obtinind o remiza alba care ii pastreaza intacte sansele de calificare in play-off.

*Brigada de Liga 1*

Din minutul 36, românii au evoluat in 10 jucatori, dupa ce Paduretu a vazut cartonasul rosu. Intr-un meleu creat in careul ialomitenilor, Paduretu l-a impins pe portughezul Danny, iar „centralul” Paixao – conational cu atacantul lui Zenit – l-a eliminat pe mijlocasul Unirii. De altfel, dupa meci, Mihai Stoica a acuzat atitudinea arbitrului partidei: „Sint foarte nemultumit de arbitraj si de prietenia pe care aceasta brigada a aratat-o fata de Danny. Nu este normal sa conversezi tot meciul cu un jucator. Problema este ca ne-am simtit oarecum straini”.

Culmea, centralul Paixao a defavorizat echipa lui Danny in repriza secunda, refuzindu-le rusilor un penalty clar. In minutul 81, Rosina a fost faultat in careu, insa „centralul” i-a acordat italianului cartonasul galben pentru simulare. „Asistentul ar fi trebuit sa vada mai bine faza, deoarece penalty-ul a fost evident”, a comentat Rosina la finalul partidei.

„Mi-a placut rezultatul, dar nu mi-a placut arbitrajul. Centralul a fost cam gras si cam prost”
Dumitru Dragomir

*Brandan, pus la „rece”?*

Israelianul Roni Levy a surprins pe toata lumea cu alegerea echipei de start, din primul „11” nefacind parte doi titulari obisnuiti: in locul lui Brandan si Semedo au aparut Bordeanu si Marinescu. Se zvoneste ca antrenorul Unirii i-a pedepsit pe cei doi fotbalisti pentru escapada bahica pe care ar fi avut-o dupa meciul cu Pandurii.
Varianta cu iminenta vinzare a argentinianului a fost infirmata categoric de MM Stoica.

*Sumudica: „Arbitreaza Deaconu?”*

Antrenorul Rapidului a venit in Ghencea sa urmareasca viitoarea adversara a echipei sale, Unirea jucind contra giulestenilor in etapa a doua. La intrarea de la tribuna oficiala, lui Sumudica i s-a retinut o bricheta, replica „principalului” giulestean stirnind zimbete printre cei din jurul sau: „De ce n-am voie cu bricheta? Arbitreaza cumva Deaconu?”. In urma cu doi ani, Deaconu a intrerupt meciul Rapid – Steaua, dupa ce a fost lovit in cap cu o bricheta, „feroviarii” pierzind intilnirea cu 0-3 la masa verde.

*URZICENI – ZENIT 0-0*

Eliminat: Paduretu ’36.
Unirea: Arlauskis – P.Marin, Galamaz, Maftei, Bordeanu – S.Paraschiv, Paduretu – Marinescu, Neaga (’86 Rusescu), S.Frunza (’72 Onofras) – Bilasco (’89 Dale).
Zenit: Malafeev – Aniukov, F.Meira, Lombaerts, Hubocan – Denisov – Bistrov (’80 Kanunnikov), Jirianov (’59 Rosina), Sirokov (’70 Faizulin) – Danny, Kerjakov.