AcasăOldPASTRAMĂ. DE PORC!

PASTRAMĂ. DE PORC!

Duminica seara, Dinamo a cistigat la Ploiesti in ultimul minut de joc, golul lui Adrian Cristea fiind nu doar regulamentar, ci si perfect meritat, daca tinem cont de dominarea bucurestenilor din repriza secunda. „Astralii” au deschis, insa, robinetul cu dejectii la adresa brigazii conduse de Alexandru Deaconu, acuzele si amenintarile curgind de-a valma, mai ales pe filiera Ioan Niculae. Barosanul de la InterAgro, altfel om serios si cumpatat, a bombardat emisiunile de sport cu urmatorul mesaj: „Urmeaza sa luam o decizie radicala, care va zgudui fotbalul românesc, pentru ca eu nu vreau ca trei-patru nenorociti sa isi bata joc de banii mei! O sa ne uitam cu atentie la fazele controversate, le vom analiza pe toate si, impreuna cu avocatii, voi hotari ce este de facut. Nu vreau sa iau o decizie primita in acest moment, dar ne putem chiar retrage din campionat. Nu este posibil asa ceva, rezultatele au fost influentate de arbitraj in prima etapa!”. Si pentru ca scandalul sa aiba un impact si mai mare, Niculae a vorbit si despre termene limita: „Daca am fost furati de arbitri, atunci miine (n.n. – ieri), la ora 13.00, veti afla decizia noastra in ceea ce priveste viitorul”. Lesne de banuit ca ieri s-a dat uitarii subiectul retragerii din campionat.

*Initial, s-a cerut ofsaid*

Imediat dupa ce Adrian Cristea a marcat golul victoriei dinamoviste, ploiestenii au pornit asaltul asupra „centralului” Deaconu si a „asistentului” Gheorghe, reclamind o pozitie de ofsaid la Torje, cel care i-a pasat decisiv lui Cristea. Desi nu era cazul, faza a fost intoarsa pe toate fetele, iar fostul arbitru Dan Petrescu a explicat de ce golul este unul regulamentar: „Un jucator de la Astra (n.n. – fundasul Mihalache) a intirziat sa faza pasul la ofsaid, iar Torje a profitat”.

*Apoi, s-a dat vina pe cronometru*

Repliati, „astralii” au incercat sa dea vina pe arbitrul Alexandru Deaconu, pe care l-au acuzat ca nu a fluierat finalul partidei mai devreme, deoarece dinamovistii ar fi inscris golul de 2-1 dupa expirarea celor trei minute de prelungiri. Ghinion si de aceasta data: Cristea a marcat in minutul 92 si 46 de secunde, incadrindu-se, astfel, in cele 180 de secunde aratate de „rezerva” Ivan.

*Vuvuzela Stoichita*

La conferinta de presa, antrenorul Mihai Stoichita s-a transformat in vuvuzela patronului Niculae, declarind ca arbitrii au decis rezultatul partidei: „Felicit arbitrii pentru modul cum s-au achitat de sarcini la acest joc, iar lui Deaconu ii multumesc pentru ca m-a eliminat in ultimul minut de joc, cind intrasem pe teren ca sa-mi calmez elevii. Arbitrii români sint infailibili, poarta costume Armani, au fata de domni, dar prestatia lor pe teren este tendentioasa. Patronul echipei este dezamagit total, asa cum nu l-am vazut niciodata, iar la final l-am auzit spunind ca vrea sa se retraga din fotbal. Intr-un fel, si eu sint dezamagit de felul in care am fost tratati. La noi este gresit sistemul, din moment ce oameni care nu au jucat fotbal in viata lor ajung sa ia decizii in acest sport”.

*ASTRA – DINAMO 1-2*

Goluri: Lukacs ’34/ N’Doye ’78, Ad.Cristea ’90+2.
Astra: Ebede – Matel, Mihalache, Rohat, V.Sandu – Stratila (’67 Paulinho), Bornosuzov, Takayuki, V.Dinu – Mihalcea (’70 Fatai), Lukacs (’80 Cl.Tudor).
Dinamo: G.Curca – Homei, Scarlatache, Moti (’65 Garat), Pulhac – Margaritescu (’72 N’Doye), D.Kone – Torje, Ad.Cristea, L.Ganea – M.Niculae (’65 C.Munteanu).