AcasăOldA inceput campionatul, a inceput japca: trei meciuri, patru greseli

A inceput campionatul, a inceput japca: trei meciuri, patru greseli

*De departe, cea mai grava eroare a comis-o brigada condusa de Radu Petrescu*

S-au facut modificari importante la CCA inainte de startul campionatului, dar n-am scapat de ce ne-am temut: arbitrajul nu a fost prost, ci de-a dreptul mizerabil in trei din primele cinci meciuri ale primei etapei.

*Gol anulat aiurea gorjenilor*

De departe, cea mai grava eroare a comis-o brigada condusa de Radu Petrescu. La Tirgu Jiu, vicecampioana Unirea Urziceni a scos un egal cu ajutorul arbitrilor: in cel de-al doilea minut de prelungiri, gorjenii au marcat un gol perfect valabil, insa, la semnalizarea asistentului Eduard Cringasu, arbitrul Petrescu a anulat reusita lui Antohi. Mihai Stoica a recunoscut ca echipa sa a obtinut un punct gratie greselii de arbitraj: „As fi nesimtit sa nu recunosc ca a fost gol perfect valabil pentru Pandurii”.

*Coltescu a facut praf duelul Timisoara – Bistrita*

Spre deosebire de ce s-a intimplat la Tirgu Jiu, la Timisoara s-a gresit flagrant impotriva ambelor echipe. FC Timisoara poate reclama usurinta cu care Sebastian Coltescu l-a eliminat pe Cosmin Contra (minutul 82) si acordarea unui penalty pentru oaspeti (’68 – vezi duelul De Pina- Bonfim), in timp ce Gloria contesta golul anulat marcat de De Pina (‘ 32), la scorul de 1-1.

*”Brad Pitt” ajuta CFR Cluj*

Scandalurile la un meci Craiova – CFR devin, deja, un fapt banal. Dupa show-ul din returul sezonului trecut, simbata s-a consumat episodul „penalty la Costea”. In minutul 57 al jocului de la Severin, Panin l-a faultat in careu pe M.Costea, dar arbitrul Tudor nu a indicat punctul cu var, desi infractiunea a fost cit se poate de evidenta.