AcasăOldTamase, probleme, ma?

Tamase, probleme, ma?

Om de baza pentru West Bromwich Albion in returul sezonului trecut, Gabriel Tamas poate pierde postul de titular in noul sezon de Premier League.

Revenita in prima divizie dupa un singur an petrecut in Championship, gruparea engleza a decis sa aduca mai multi jucatori de top pentru a evita o noua retrogradare. Astfel, WBA l-a transferat, printre altii, pe fundasul central Pablo Ibanez, de la Atletico Madrid, care a semnat deja un contract pe trei sezoane. Ibanez este cotat mai bine ca Tamas la un post de fundas central, celalalt post fiind „confiscat” de Jonas Olsson, al doilea capitan al echipei si unul dintre preferatii fanilor. In lot mai este un fundas central de valoare, ivorianul Abdoulaye Meite. „Sint foarte multumit de cei patru fundasi centrali pe care ii am la dispozitie. Voi decide titularii abia cu o saptamina inainte de startul sezonului”, a declarat managerul Roberto Di Matteo. WBA va debuta in noul sezon din Premier League pe 14 august, in deplasare, contra campioanei Chelsea.

*Gol decisiv in amical*

Tamas a marcat golul victoriei in amicalul disputat de West Bromwich Albion simbata seara cu Venlo (scor 2-1) in cadrul turneului de pregatire din Olanda. WBA a deschis scorul in minutul 25, prin Miller, Venlo a egalat in minutul 59, prin Boymans, iar Tamas a inscris in minutul 61. Di Matteo a folosit in prima repriza cuplul de fundasi centrali Meite-Olsson, iar in partea a doua a mizat pe Tamas-Ibanez.

23 de meciuri oficiale a jucat Tamas pentru WBA, marcind si doua goluri.