AcasăOldHentul lui Suarez schimba regulamentul FIFA

Hentul lui Suarez schimba regulamentul FIFA

Sepp Blatter a anuntat ca FIFA ia in calcul schimbarea regulilor privind sanctionarea fotbalistilor care comit deliberat anumite greseli de joc. Elvetianul a recunoscut ca suspendarea doar pentru un meci a lui Luis Suarez este o pedeapsa prea mica in raport cu gestul atacantului uruguayan. „Vom discuta o posibila schimbare de regulament pentru astfel de situatii, cum a fost cea a lui Suarez”, a declarat Blatter. Acesta a respins insa propunerea sa se considere gol valabil atunci cind un fotbalist comite hent pe linia portii, dupa modelul lui Suarez!

In ultimul minut de prelungiri al partidei Uruguay – Ghana, din sferturile de finala, la scorul de 1-1, Suarez a comis intentionat un hent, respingind de pe linia portii o minge care ar fi intrat in plasa. Gyan a ratat penalty-ul, iar la loviturile de departajare s-a impus Uruguay. Suarez a fost eliminat si suspendat pentru partida cu Spania, din semifinale, dar poate juca in finala mica, impotriva Germaniei.