AcasăOldCARLOS SACALII

CARLOS SACALII

*Un central guatemalez si un asistent hondurian au facut praf „sfertul” Spania – Portugalia*

Vechea politica a FIFA, de a miza la meciuri importante de la World Cup pe cavaleri ai fluierului extrasi din lumea a treia – a mai afectat un joc. Chiar daca miza partidei Spania – Paraguay era o semifinala de Cupa Mondiala, Blatter a trimis la Johannesburg o brigada excentrica, alcatuita din Carlos Batres (Guatemala) la centru, Carlos Pastrana (Honduras) si Leonel Leal (Costa Rica) la cele doua margini. Iar greselile au curs girla.

Minutul 41: Gol valabil marcat de Valdez, tusierul Pastrana (Honduras) indica ofsaid, centralul guatemalez Batres valideaza decizia asistentului.
Verdict: gol anulat eronat!

Minutul 57: Cardozo rateaza un penalty, dar, in momentul sutului, nu mai putin de patru spanioli erau deja patrunsi in suprafata de pedeapsa.
Verdict: Lovitura de la 11 metri trebuia repetata!

„In principiu, nu prea se iau astfel de decizii decit daca arbitrul tine cu tot dinadinsul sa iasa in evidenta” – Ion Craciunescu

Minutul 60: Batres acorda penalty pentru Spania. Executa Xabi Alonso, inscrie, insa, in momentul sutului, un spaniol si un paraguayan depasisera linia careului de 16 metri.
Verdict: decizie corecta!

„Eu n-am vazut in viata mea un penalty executat 100% corect” – Ion Craciunescu

Minutul 61: Xabi Alonso executa din nou, portarul respinge pina la Fabregas, un dribling scurt si goalkeeperul Villar il agata pe spaniol.
Verdict: penalty clar!

„Ăsta parca era un arbitru in blugi si cu papion” – Ion Craciunescu

Carlos Batres (42 de ani) a mai condus in Africa de Sud meciurile Slovenia – Algeria 1-0 si Noua Zeelanda – Italia 1-1. Prima partida a venit la doar patru zile dupa ce mama arbitrului decedase, iar la a doua a fost acuzat ca a „tras” cu italienii, acordindu-le usor penalty-ul din care acestia au egalat.