AcasăOldOlanda elimina Brazilia in sferturi!

Olanda elimina Brazilia in sferturi!

Infatuarea dauneaza grav fotbalului, iar Brazilia a platit, aseara, tribut arogantei aratata in prima repriza a „sfertului” cu Olanda. Patruzecisicinci de minute de vis, cu un joc controlat in totalitate si o superioritate in primul rind psihica s-au evaporat in partea secunda a duelului de la Port Elizabeth. Iar cind pe banca tehnica este un antrenor care la 1-2 il schimba pe golgeterul echipei, atunci dezastrul „auri­verde” este inevitabil.

*Felipe, one man show*

Pe teren s-au aflat Robinho, Kaka, Luis Fabiano, Robben, Sneijder sau van Persie, dar vedeta incontestabila a partidei a fost Felipe Melo, ex-coleg cu Adrian Mutu la Fiorentina. In minutul 10, „inchizatorul” Braziliei a inventat o pasa pe axul central olandez, cu care l-a gasit liber in careu pe Robinho, iar tabela s-a modificat instantaneu. Dupa pauza (’53), Melo si-a inscris un autogol, iar cu un sfert de ora inainte de final, a avut grija sa incaseze si un cartonas rosu, lasindu-si echipa in 10. Scorul era, deja, 1-2, dupa ce „piticii” olandezi au facut spectacol la un corner: Robben a centrat in careu, Kuyt a prelungit pe spate, iar Sneijder a deviat decisiv. Victoria Olandei pune capat sperantelor microbistilor de a vedea mult asteptata finala Argentina – Brazilia la acest turneu final.

BRAZILIA – OLANDA 1-2
Goluri: Robinho ’10/ F.Melo ’53- autogol, Sneijder ’69.
Eliminat: F.Melo ’73.
Brazilia: Julio Cesar – Maicon, Lucio, Juan, Bastos (’62 G.Melo) – F.Melo, G.Silva – D.Alves, Kaka, Robinho – L.Fabiano (‘Nilmar).
Olanda: Stekelenburg – V.Bronckhorst, Heitinga, Ooijer, V.d.Wiel – V.Bommel, De Jong – Kuyt, Sneijder, Robben – V.Persie (’85 Huntelaar).