AcasăOldRobben a marcat la tanc

Robben a marcat la tanc

Autorul primului gol olandez din meciul cu Slovacia, din minutul 18, a fost la un pas sa rateze Mondialul 2010. Arjen Robben s-a accidentat pe 5 iunie, in amicalul cu Ungaria, scor 6-1, in care a marcat doua goluri. Vedeta lui Bayern Munchen a suferit o ruptura musculara la o faza in care a incercat o pasa cu calciiul. Robben a fost insa inclus in lotul pentru CM de catre selectionerul Bert Van Marwijk, cu specificatia ca el ar fi putut fi inlocuit pina la ora primului meci daca nu s-ar fi refacut. Medicii i-au dat OK-ul, dar fotbalistul n-a jucat deloc in primele doua meciuri din grupa, cu Danemarca (2-0) si Japonia (1-0). Abia in al treilea meci, cu Camerun (2-1), a intrat in minutul 73, iar in „optimi”, cu Slovacia, a fost pentru prima data titular, jucind pina in minutul 71. „Este minunat ca am marcat in fata parintilor mei si a sotiei mele, care erau in tribune. Este important pentru increderea mea ca am dat gol, a afirmat Robben. „Este fantastic pentru Robben ca a marcat, mai ales ca stiu cite eforturi a depus sa revina dupa accidentare”, a spus si Van Marwijk.