AcasăOldCind Song era la Mondiale, Robben inca se juca la Groningen...

Cind Song era la Mondiale, Robben inca se juca la Groningen cu papusile

Stoperul camerunez Rigobert Song, in virsta de 33 de ani, a devenit primul fotbalist african care a disputat patru turnee finale mondiale. Song (cel din stinga), in prezent legitimat la gruparea turca Trabzonspor, a evoluat doar 16 minute la editia din acest an a turneului final, intrind in teren in finalul jocului Camerun – Olanda, scor 1-2, disputat joi seara la Cape Town. Hodorogul Song se poate lauda astfel ca a participat la al patrulea Mondial, dupa cele din SUA (1994), Franta (1998) si Japonia/Coreea de Sud (2002). In precedentele editii, el a jucat noua meciuri, nu a marcat niciun gol, dar a primit un cartonas rosu, in duelul cu Brazilia, din 1994. Daca fundasul camerunez a contabilizat joi primele si ultimele 16 minute la World Cup 2010, Arjen Robben (nascut ‘84) abia si-a facut debutut in competitie, starul olandezilor fiind introdus in teren in minutul 73, punind astfel capat unei seculare perioade de inactivitate, care dureaza inca din 5 iunie.