AcasăOldAnglia trage cu Poll in Stark

Anglia trage cu Poll in Stark

Presa britanica a reactionat furios la decizia FIFA de a-l desemna pe arbitrul german Wolf­gang Stark la meciul decisiv cu Slovenia, din aceasta seara. Anglia este obligata sa cistige pentru a se califica in optimile de finala. Dar nu asta este problema englezilor, care se si vad calificati, ci faptul ca, in optimile de finala, pot da peste… Germania! Fostul arbitru international Graham Poll a scris pentru „Daily Mail”: „Stark, care este recunoscut pentru usurinta cu care acorda avertismente, ar putea sa le dea cite un galben lui Milner si Gerrard, ambii pasibili de suspendare in meciul urmator. Iar adversar ar putea fi chiar Germania”. Poll a facut trimitere si la meciul Chelsea – Inter, din Liga Campionilor, in urma caruia Terry a riscat o suspendare, Stark acuzindu-l in raportul de arbitraj de „lipsa de respect”!

Graham Poll este celebru pentru gafa de la CM 2006, la meciul Australia – Croatia, scor 2-2, in faza grupelor. Englezul l-a eliminat pe croatul Simunic abia dupa ce i-a acordat al treilea cartonas galben! Simunic fusese avertizat in minutele 60 si 89, dar a vazut cartonasul rosu abia in al treilea minut de prelungiri, o data cu al treilea cartonas galben.