AcasăOldCele mai tari 10 scandaluri din istoria CM

Cele mai tari 10 scandaluri din istoria CM

1 Lovitura cu capul in piept data de Zidane lui Materazzi in finala CM 2006. Francezul a dezvaluit ca s-a razbunat deoarece italianul i-ar fi jignit familia. A fost ultimul meci oficial al lui Zidane, care a si fost eliminat.
2 Degetul mijlociu aratat de Effenberg fanilor germani la CM 1994. Dupa ce a fost schimbat in meciul cu Coreea de Sud, „Effe” a facut gestul catre suporterii nemti care il huiduiau. Urmarea: a fost trimis acasa!
3 Scuipatul aplicat de Rijkaard lui Voller la CM 1990. Olandezul a recurs la acest gest dupa ce neamtul il faultase. Ambii au fost eliminati, iar pe drumul spre vestiare Rijkaard l-a mai scuipat o data pe Voller.
4 Golul cu mina marcat de Maradona cu Anglia la CM 1986. Intrebat cu ce a marcat la meciul din „sferturi”, Diego a lansat celebra fraza: „A fost capul lui Maradona si mina lui Dumnezeu!”.
5 Agresiunea lui Tony Schumacher asupra lui Battiston la CM 1982. Portarul german a avut o intrare criminala la francez. Battiston a iesit de pe teren cu salvarea, pierzindu-si doi dinti si suferind o fractura la o vertebra. Schumacher a primit doar cartonas galben.
6 Blatul Germania-Austria de la CM 1982. Nemtii s-au impus cu 1-0, gol Hrubesch, iar rezultatul a calificat ambele echipe. Orice alt scor ar fi calificat Algeria.
7 Golul-fantoma al lui Hurst la CM 1966. In finala Anglia – Germania, gazdele s-au impus cu 4-2, in prelungiri, dar la golul de 3-2 al lui Hurst nu se stie nici astazi daca mingea a cazut pe linia portii sau dincolo de ea. Golul a fost validat de tusierul azer Tofig Bahramov, pe atunci cetatean al URSS.
8 Depistarea lui Maradona ca pozitiv la CM 1994. „El pibe d’oro” a fost gasit pozitiv cu cocaina dupa meciul cu Nigeria din grupe, fiind suspendat pentru 15 luni. El a ratat meciul urmator, 2-3 cu România, in optimile de finala.
9 Harringer a fost trimis acasa pentru ca a mincat portocale la CM 1934. Fundasul german a fost pedepsit de selectionerul Otto Nerz inaintea finalei mici cu Austria pentru ca n-a respectat regula care prevedea ca este permis doar bautul de lapte.
10 Anelka a fost exclus din lotul Frantei la CM 2010. Atacantul l-a injurat pe selectionerul Raymond Domenech la pauza meciului cu Mexic. N-a mai intrat in repriza a doua, iar ieri a ajuns acasa.

* topul a fost intocmit de „Bild” si din el lipseste un scandal „made in Romania”. La CM 1994, Jean Vladoiu a fost eliminat la meciul cu Elvetia, scor 1-4, la doar patru minute dupa ce intrase pe teren. Apoi a avut un confict cu Ţiti Dumitriu, secundul lui Iordanescu, si a fost trimis la Bucuresti.