AcasăOldA cazut de Kakao

A cazut de Kakao

In minutul 62, dupa ce Elano a marcat golul de 3-0, in disputa Braziliei contra Coastei de Fildes, africanii au lasat fotbalul deoparte si s-au axat doar pe lovirea adversarilor. Intr-un interval de citeva zeci de secunde, Kaka, Elano (accidentat grav) si Bastos au fost pusi la pamint. Singurul brazilian care a cazut in capcana africanilor si a ripostat a fost starul lui Real Madrid. In minutul 85, Kaka a primit al doilea cartonas galben, fiind eliminat de arbitrul Lannoy. Decizia francezului este criticata de toata presa din Ţara Cafelei, brazilienii reprosindu-i faptul ca ivorianul Tiote a amplificat lovitura primita de la Kaka. „Nu l-am lovit, ivorianul s-a prefacut. Este al treilea cartonas rosu primit in viata mea, eu nu sint un jucator violent. Oricum, imi cer scuze suporterilor pentru gestul meu”, a scris „decarul” nationalei lui Dunga pe pagina sa de Twitter. Eliminarea lui Kaka a fost comentata „live” pe Twitter chiar si de actrita Demi Moore: „Oh, nu! Ce s-a intimplat? Cartonas rosu pentru Kaka, de ce…?”. Ricardo Kaka nu este prima vedeta eliminata la un turneu final mondial. „O Globo” scrie ca, de-a lungul anilor, au vazut „rosu” staruri precum Garrincha, Ronaldinho sau Zidane, toti avind un singur numitor comun: dupa ce au fost eliminati, au devenit campioni mondiali!