AcasăOldBosnia sperie si cind pierde

Bosnia sperie si cind pierde

Zi libera, joi, pentru nationala României, nu insa si pentru Bosnia, adversara din preliminariile Euro 2012. Echipa lui Safet Susic a jucat un meci amical, la Frankfurt, cu Germania, ultimul inainte ca reprezentativa „panzerelor” sa plece spre Africa de Sud. Dzeko, poate cel mai bun atacant al sezonului trecut in „Bundesliga”, a deschis scorul in minutul 15, nemtii egalind imediat dupa reluarea celei de-a doua reprize, prin capitanul Lahm. Doua penalty-uri acordate in interval de nici cinci minute (73 si 77) si transformate de Schweinsteiger au adus victoria gazdelor cu 3-1. Selectionerul Safet Susici a folosit urmatoarea echipa: Hasagic – Jahic, Spahic, Nadarevic, Salihovic (’78 Berberovic) – Rahimic, Pjanic, Mravac (’45 Ibricic), Misimovic (’80 Muslimovic) – Ibisevic (’74 Zec), Dzeko. Desi a pierdut meciul cu Germania, Bosnia a impresionat prin citeva aspecte: 1. jocul echipei debordeaza de fantezie pe faza ofensiva, Pjanic si Dzeko fiind mereu imprevizibili; 2. echipa are rezerve de valoare apropiata cu titularii, Muslimovic fiind chiar mai periculos in cele zece minute jucate decit Misimovic, cel pe care l-a schimbat; 3. Safet Susic cere fotbalistilor sai sa aiba o posesie prelungita a mingii, dovada succesiunea de pase a bosniacilor din prima repriza. La lucruri negative trebuie trecuta caderea echipei pe fondul presiunii exercitate de nemti.

Alte rezultate inregistrate in meciurile amicale de joi: Spania – Coreea de Sud 1-0 (Navas ’87) si Italia – Mexic 1-2 (Bonucci ’89/ Vela ’17, Medina ’84).