AcasăOldHopa Mitica

Hopa Mitica

Nicolao Manuel Dumitru Cardoso, nascut in Suedia din tata român si mama brazilianca, este interna­tional italian de tineret si joaca pentru divizionara secunda Empoli. Atacantul de nici 19 ani a facut senzatie in primul meci din play-off-ul pentru titlu in campionatul de juniori al Italiei (Primavera TIM – Trofeul „Giacinto Facchetti”), reusind o „dubla” in meciul cistigat de Empoli, 2-1 cu Palermo. Adversarii au marcat primii, chiar in minutul 1, dar Dumitru a egalat in minutul 63, din penalty, pentru ca in prelungiri sa inscrie golul victoriei. Astfel, Empoli s-a calificat pentru semifinale, care se vor disputa miine si simbata, marea finala fiind programata marti, 8 iunie. Printre posibilele adversare se numara AC Milan, Sampdoria, Brescia, Genoa si Chievo.