AcasăOldBLAZAŢI

BLAZAŢI

l Unirea nu a rezistat decit un sezon in prima liga, fiind virtual retrogradata dupa infringerea cu Dinamo
Unirea Alba Iulia este prima retrogradata a sezonului 2009/2010, dupa infringerea de ieri, de pe teren propriu, scor 1-2 cu Dinamo. Asta desi antrenorul Blaz Sliskovici declarase inainte de meci ca vrea sa ii bata pe „ciini”, la fel ca pe Steaua, bosniacul fiind convins ca Unirea ar fi putut crede in salvare. Cu doua etape inainte de finalul sezonului, Alba Iulia este pe locul 18, cu 26 de puncte, la opt distanta de Astra, ocupanta locului 14, ultimul care asigura mentinerea in primul esalon.

Cornel Ţalnar, antrenorul lui Dinamo, este nascut la Barabant, in judetul Alba, si a jucat fotbal la Unirea in perioada 1971-1977. La 20 de ani a plecat la Dinamo, unde a devenit celebru.
Penalty cu cintec
Unirea a marcat prima, prin Fl.Dan, omul care o ingenunchea pe Steaua acum doua etape, dar sperantele gazdelor s-au naruit in prelungirile primei reprize, cind A.Cristea a egalat dintr-un penalty discutabil. Vujadinovic a atins cu mina o minge sutata de Margaritescu, fara intentie, dar arbitrul Mugurel Draganescu a dictat 11 metri. Pina la urma, „ciinii” au muscat decisiv cu 20 de minute inainte de final, tot prin A.Cristea. In ultimul minut, Fl.Dan a trimis in transversala din lovitura libera. Intre timp, Vujadinovici fusese eliminat pentru cumul de „galbene”.

*UNIREA ALBA IULIA – DINAMO 1-2*

Goluri: Fl.Dan ’28 / A.Cristea 45+3-penalty, ’69.
Eliminat: Vujadinovici ’71.
Alba Iulia: Rotaru – Olah (’80 S.Radoi), Galiasi, Vujadinovici, Bucurica – Stanciu (’74 I.Balan), Dilbea. Fl.Dan, C.Cristea (’66 E.Bruno) – Veljovic, Jovanovici.
Dinamo: Curca – Scarlatache, D.Kone, Moti, Pulhac – Torje, N’Doye (’40 Bostina), Margaritescu, Alexe (’88 D.Grigore)- A.Cristea, Cl.Niculescu (’60 Ad.Cristea).