AcasăOldReal acuza Barça: arbitrii va fac campioni!

Real acuza Barça: arbitrii va fac campioni!

Cu doar o etapa inainte de finalul sezonului din Primera Division, in Spania e din nou scandal mare. Real Madrid acuza rivala FC Barcelona ca se mentine pe locul 1 cu ajutorul arbitrilor, ultimul exemplu fiind meciul de la Sevilla, cistigat simbata seara de catalani cu scorul de 3-2 (Messi ‘5, Bojan ’28, Pedro ’62 / Kanoute ’68, Luis Fabiano ’71). Pe „Ramon Sanchez Pizjuan”, trupa lui Guardiola a avut la un moment dat 3-0, insa Sevilla s-a apropiat la 3-2, scor la care, in minutul 78, a cerut un penalty. Oficialii madrileni considera ca Pique l-a impins pe Kanoute in suprafata de pedeapsa (vezi foto), dar arbitrul a inchis ochii la infractiunea savirsita de jucatorul Barçei. Presa madrilena este la rindul ei evident scandalizata de arbitrajul lui Undiano Mallenco, cu atit mai mult cu cit un eventual 3-3 i-ar fi readus pe „galactici” pe primul loc. Dupa 37 de etape, Barcelona (96 de puncte) este la 90 de minute de titlul – al 20-lea din palmares – urmind sa joace ultimul meci pe „Camp Nou”, cu modesta Valladolid, in timp ce Real Madrid (95 de puncte) se deplaseaza la Malaga.

Tot simbata, Realul a cistigat pe „Santiago Bernabeu”, 5-1 cu Athletic Bilbao, goluri marcate de Cristiano Ronaldo ’22-penalty, Higuain ’73, Sergio Ramos ’80, Benzema ’81, Marcelo ’89, respectiv Yeste ’40. Madrilenii au tremurat serios in prima repriza. Desi au primit un penalty in minutul 21, faza in urma careia arbitrul Muniz Fernandez a decis si eliminarea lui Amorebieta, gazdele au tremurat serios in prima parte, bascii egalind desi se aflau in inferioritate numerica. Din fericire, in partea secunda, Real Madrid si-a calcat in picioare adversarul.