AcasăOldScosi de la sinul lui Avram

Scosi de la sinul lui Avram

CFR si FC Vaslui s-au neutralizat reciproc in Gruia, dar gazdele ramin, totusi, favorite la titlu, in timp ce moldovenii s-au indepartat chiar si de locul 2. Vasluiul a avut prin Hugo Luz ocazia primei reprize, Bud a ratat golul de titlu in ultimele momente ale partidei, dar faza meciului a avut loc in minutul 63. Deac a fost faultat in careu de Milanov, dar „centralul” Marius Avram a socat pe toata lumea: in loc de penalty si de cel putin „galben” pentru bulgar, l-a avertizat pe Deac pentru simulare! Pina si Adrian Porumboiu a recunoscut ca a fost 11 metri!

Acum doua etape, CFR Cluj avea 6 puncte avans fata de Urziceni. Dupa o infringere la Ploiesti, 0-1 cu Astra, si un egal acasa, 0-0 cu FC Vaslui, liderul mai are un singur punct in fata Unirii. In plus, simte si amenintarea Timisoarei, care, beneficiind si de victoria la „masa verde” cu Rapid, a venit la doua puncte in spatele ardelenilor.

*Suspect de nesuspect*

Iuliu Muresan a declarat dupa meci ca nu-l suspecteaza de nimic pe Avram, dar a precizat ca acesta a facut o greseala care o poate costa titlul pe CFR. „A fost penalty clar, am vazut reluari multe. Deac a fost singur, trebuia sa fie si eliminare la acea faza, dar nu-l suspectez cu nimic pe Avram. E un arbitru foarte bun, dar a gresit. S-a creat peste tot impresia ca noi sintem avantajati de arbitri, dar s-a vazut ca nu e nimic adevarat”, a spus Muresan.

„Putem pierde titlul pe acest penalty neacordat. Nu am avut nici un penalty in tot sezonul” – Iuliu Muresan

*CFR CLUJ – FC VASLUI 0-0*

CFR: Nuno Claro – Panin, Cadu, Alcantara, Edimar – E. Dica (’90 Nei), G.Muresan, N.Dica (’77 Peralta), Culio – Deac, Y. Kone (’65 Bud).
Vaslui: Kuciak – Milanov, Papp, Zubar, Hugo Luz – Gladstone (’72 Ghencev), Pavlovici – Milisavljevici (’82 Neagu), Wesley, L.Sanmartean (’57 Burdujan) – Costly.