AcasăOldIl Luce campion in Ucraina

Il Luce campion in Ucraina

*4 titluri are Lucescu in palmares cu Sahtior Donetk, in 2005, 2006, 2008 si 2010*

Sahtior Donetk si-a asigurat al cincilea titlu din istorie dupa ce a cistigat miercuri seara, pe teren propriu, derby-ul cu Dinamo Kiev, scor 1-0, din etapa 29. Unicul gol al meciului a fost marcat de Ilsinho, in minutul 15. Jadson a ratat un penalty pentru Sahtior, in minutul 85. Cu o etapa inainte de finalul campionatului, Sahtior a acumulat 74 de puncte, cu sase mai mult decit ocupanta locului secund, Dinamo Kiev.

Razvan Rat a intrat pentru Sahtior abia in minutul 89 al meciului, fundasul stinga al „minerilor” aflindu-se in conflict cu Mircea Lucescu. Antrenorul s-a suparat dupa ce Rat a fost eliminat acum citeva etape, la un meci important, dupa un gest stupid. La Dinamo, Ghioane a intrat pe teren in minutul 74.l