Gol: Rusescu ’83.
Eliminati: C.Cristescu ’53, Ezequias ’61.
Urziceni: Arlauskis – Epaminonda, Maftei, Galamaz, Brandan – Semedo (’79 Todoran), S.Paraschiv, Paduretu (’69 A.Marinescu), S.Frunza – Rusescu, Onofras (’88 Bordeanu).
Brasov: Minca – I.Voicu, Oros, Nuno Diogo, Ezequias – St.Stancu (’17 Maldarasanu), N.Grigore, C.Cristescu, C.Munteanu – Sburlea, Zaharia (’64 Cr.Ionescu).

Infringerea clujenilor la Ploiesti, cu Astra, a ridicat miza intilnirii de la Urziceni. Ialomitenii s-au impus cu 1-0, apropiindu-se la trei puncte de liderul CFR. Victoria gazdelor a fost, insa, contestata de oaspeti, conducerea Brasovului acuzindu-l pe „centralul” Sebastian Coltescu ca i-a impins de la spate pe jucatorii lui Ronny Levy.

*Doi eliminati si un gol pe final*

Echilibrul partidei de pe „Tineretului” s-a rupt in minutul 53, atunci cind Coltescu l-a eliminat pe Cristescu. Mijlocasul Brasovului a avut o interventie cu talpa asupra lui Onofras, pe care l-a lovit cu gheata in cap, aproape de mijlocul terenului. Initial, „centralul” craiovean i-a aratat doar cartonasul galben lui Cristescu, dar a revenit asupra deciziei in momentul in care a vazut ca fotbalistul Unirii singereaza: „rosu” direct pentru brasovean. Peste numai opt minute, Coltescu l-a trimis la cabine si pe Ezequias, eliminat dupa un fault comis in postura de ultim aparator asupra lui Semedo. Evidenta superioritate numerica a fost concretizata de gazde in minutul 83, cind Rusescu a marcat unicul gol al intilnirii.

*Observatorii spala cadavre*

Presedintele Brasovului, Dinu Gheorghe, considera ca arbitrul Sebastian Coltescu si-a indeplinit cu brio misiunea, aceea de a ajuta Unirea sa cistige partida prin orice mijloace: „In viata mea nu am vazut asemenea maniera de arbitraj. Coltescu insa nu are nicio vina, el este un simplu soldat care executa ordinele primite, iar cu Unirea si-a dus la bun sfirsit misiunea. Mult mai periculosi sint observatorii de arbitri. Tot timpul am spus ca sint trei astfel de personaje, si ma refer la Grigorescu, Nesu si Constantin Gheorghe, care nu fac altceva decit sa spele cadavrele”. Oficialul gruparii ardelene nu vede Unirea Urziceni o pretendenta meritorie la titlul de campioana: „Este o rusine sa cistigi in asemenea hal! Si anul trecut, Unirea a luat titlul la fel. Nu se poate asa ceva!”

„Diferenta a fost facuta de «omul in negru». Sint obisnuit sa fim cobaii Ligii 1, m-am calit. Imi pare rau ca la inceputul partidei n-am trimis pe teren opt jucatori in loc de 11”. – Viorel Moldovan

*Dinu Gheorghe: „Vreau sa iau o pauza, sa ma linistesc*

Dupa ce duminica seara, la nervi, afirmase ca se retrage din fotbal, ieri, Dinu Gheorghe a revenit, precizind ca nu s-a decis ce va face in viitor: „Vreau sa iau o pauza, sa ma linistesc pentru un timp, sa fiu cit mai departe de fotbal. Pe urma…”. Conform ultimelor zvonuri, Dinu Gheorghe va parasi FC Brasov la finalul sezonului, urmind a reveni in functia de presedinte executiv al Rapidului, club pe care l-a condus spre titlul de campioana in 1999.