AcasăOldCiinii tin coada sus

Ciinii tin coada sus

*Dinamo a plecat neinvinsa din Giulesti si a scos Rapidul din lupta pentru Europa League*

7 absenti va avea Dinamo la meciul de joi cu Timisoara, din etapa 31: Molinero, Moti, Torje si Pulhac – suspendati, D.Kone, N’Doye si Bostina – accidentati.

*Rapid – Dinamo 2-2*

Goluri: D.Kone ’33-autogol, Ionita ’37 / A.Cristea ’11, Alexe ’24. Eliminati: Bozovici 90+4 / Pulhac ’42.
Rapid: Bornescu – Sapunaru, Fernandes, Ad.Iordache, Bozovici – Grigorie (’32 Herea), Matici, C.Lazar, Cesinha (’53 Helder) – Spadacio, Ionita (’68 Raduta).
Dinamo: Curca – Molinero, Scarlatache, Moti, Pulhac – Torje, D.Kone (’74 Margaritescu), Ad.Cristea, Alexe – A.Cristea (’90+2 Bratu), M.Niculae (’46 D.Grigore).

Dinamo a iesit in cistig duminica seara, dupa remiza din Giulesti, fiind aproape sigura de locul 6, ultimul care asigura participarea in Europa League. „Ciinii” au condus cu 2-0, apoi au fost egalati, raminind si cu un om in minus inainte de finalul primei reprize. Pauza a adus sfirsitul fotbalului, pentru ca in repriza secunda nu s-a mai jucat mare lucru.

La meci a fost prezent si Gino Iorgulescu, despre care s-a vehiculat ca ar putea prelua, din vara, functia de presedinte fie la Rapid, fie la Dinamo. De asemenea, in Giulesti au mai vazut derby-ul pe viu fostii jucatori rapidisti Marius Sumudica, Dumitru Tirtau, Bogdan Andone si Daniel Pancu, impresarul Giovanni Becali, selectionerul Razvan Lucescu si fostul actionar dinamovist Gigi Netoiu.

*Curca, intepat de „Ţintar”*

Dinamo a platit si in Giulesti tribut unei gafe de portar, cind conducea cu 2-0. Herea a executat o lovitura libera la coltul scurt, Curca a scapat balonul in fata si Ionita a reluat, pe jos, la coltul lung. D.Kone a incercat sa respinga, insa a trimis mingea in plasa. „Curca a gresit la primul gol, dar e bine ca si-a revenit in repriza a doua. Eu innebunesc, chiar i-am intrebat pe jucatori la pauza cite goluri trebuie sa dam in deplasare ca sa cistigam un meci”, a spus Ţalnar.

*Grigorie s-a lipit la amenda*

Ex-dinamovistul a prins doar 31 de minute in derby, fiind schimbat dupa ce a gafat la primul gol dinamovist si a irosit o ocazie uriasa. In momentul inlocuirii cu Herea, Grigorie a fost huiduit, apoi l-a enervat si pe Andone. „Grigorie nu a inteles ca el a gresit la primul gol. El se crede special, dar o sa fie special la bani. O sa anuntam la LPF cind ii luam banii. M-au nemultumit mai multe la el”, a spus Andone. „Falcosul” a precizat ca Grigorie ar putea fi pastrat pentru meciul cu Gaz Metan, din cauza subtirimii lotului.

Prezent la meci, Daniel Pancu regreta ca Rapid nu a invins: „Normal ca am suferit, ca de fiecare data, ca un suporter. Nu stiu ce voi face din vara, eu nu pot sa spun decit ca sint jucator liber, dar as veni la Rapid”, a declarat Pancu.

*Copos a avut glume cu Borcea*

Imediat dupa finalul meciului, George Copos si Cristi Borcea s-au intilnit la salonul de protocol, unde seful „ciinilor” a urmarit finalul meciului la un televizor. „Ati scapat ieftin”, l-a tachinat patronul din Giulesti pe Borcea, care a replicat: „Poate voi, ca la 2-0 pentru noi credeai ca se scufunda planeta!”. Devenind serios, Borcea a spus: „Trebuia sa cistigam. Normal ca nu sint multumit cu 2-2, dupa ce am avut 2-0. Daca ramineam in 11 am fi cistigat lejer”. De partea cealalta, Copos a declarat: „Dinamo era o echipa de batut. A fost un meci frumos, imi pare rau, asta este fotbalul. Cred ca s-a pierdut Liga Europa!”

*Rednic baga strimbe*

Fost antrenor la Rapid si Dinamo, „Strimbul” si-a respectat inca o data porecla, declarind dupa meciul din Giulesti ca Ioan Andone va ajunge din vara in „Groapa”. „Nu cred ca Andone va ramine la Rapid, cred ca se va intoarce la Dinamo. Ar fi bine sa se intoarca, este un antrenor experimentat, cred ca va putea sa o redreseze pe Dinamo”, a spus Rednic. Inainte de partida, Copos declarase ca Andone va ramine in Giulesti chiar si in cazul unei infringeri cu Dinamo: „Andone ramine la Rapid pentru ca este un om deosebit”.

„Eu am venit sa duc Rapidul in Liga Europa. Nu am de ce sa comentez de rau pe Dinamo, dar daca imi prelungesc contractul cu Rapid o sa ma iubeasca tot stadionul”. – Ioan Andone

*Hategan n-a trecut clasa*

Contestat de ambele tabere, „centralul” Ovidiu Hategan a comis mai multe greseli la derby-ul din Giulesti. Fiecare dintre cele doua echipe a avut motive serioase pentru a face scandal, Hategan impartindu-si marile gafe: nu l-a eliminat pe Ad.Iordache si a refuzat giulestenilor un penalty.

Minutul 21: Ad.Iordache l-a lovit pe Torje cu cotul in fata, fiind avertizat doar cu cartonas galben, desi se impunea eliminarea fundasului rapidist.
Minutul 39: Scarlatache l-a tras clar de tricou pe Ionita, jocul fiind lasat sa continue, desi trebuia acordat penalty pentru giulesteni.
Minutul 42: Pulhac il faulteaza din spate pe Herea si vede al doilea „galben”, fiind corect eliminat.
Minutul 90+3: Bozovici a simulat un fault in careul advers si a primit „galben”. Faza a continuat cu impingeri intre fotbalistii celor doua echipe. Bozovici l-a agresat pe Margaritescu si a primit al doilea „galben”, fiind corect eliminat. In schimb, Sapunaru si Fl.Bratu s-au lovit reciproc, fara a fi sanctionati in vreun fel, desi ambii ar fi trebuit sa fie eliminati.

„Hategan e de viitor, dar n-are nici o treaba cu fotbalul! Ne-a ingalbenit, ne-a inrosit, a facut ce-a vrut!” – Cornel Dinu

14 cartonase a acordat Hategan la derby-ul Rapid – Dinamo: 12 galbene si 2 rosii.