AcasăOldMarica E-Klasse

Marica E-Klasse

Atacantul român al lui VfB Stuttgart a reusit o „dubla” pentru echipa sa in meciul de acasa cu Mainz, scor 2-2, din etapa 33 din 1.Bundesliga. Mainz a condus cu 2-0, dar Ciprian Marica, integralist, a egalat in trei minute. Mai intii a speculat o gafa a portarului advers si a marcat de la un metru, cu poarta goala (minutul 73), apoi a inscris din cadere, de la marginea careului mic, dupa o pasa a lui Cacau (minutul 75). In urma acestui rezultat, Stuttgart si-a consolidat locul 6, avind trei puncte peste Hamburg. In ultima etapa, svabii au nevoie de un egal la Hoffenheim pentru a ramine pe ultimul loc care asigura prezenta in UEFA Europa League.

Bayern Munchen este ca si campioana cu o etapa inainte de finalul sezonului. Liderul din Germania are trei puncte avans fata de Schal­ke, ocupanta locului 2. In 1.Bundesliga, criteriul de departajare la egalitate de puncte este golaverajul, acolo unde Bayern are avantaj de 17 goluri. In schimb, Hertha Berlin, cu Maximilian Nicu doar pe banca de rezerve, a retrogradat matematic in liga secunda.

10 goluri a marcat Marica in acest sezon pentru VfB Stuttgart.

*Alte rezultate:*

Dortmund – Wolfsburg 1-1, Leverkusen – Hertha 1-1, Eintracht – Hoffenheim 1-2, Schalke – Werder 0-2, Bayern – Bochum 3-1, Hannover – Monchengladbach 6-1, Koln – Freiburg 2-2, Hamburg-Nurnberg 4-0.