AcasăOldFinala de "Surprize-surprize"

Finala de „Surprize-surprize”

*Favoritele FC Liverpool si SV Hamburg au ratat ultimul act al Europa League*

Englezii de la Fulham au ajuns in finala dupa ce au invins joi seara, pe teren propriu, cu 2-1, pe SV Hamburg (0-0 in tur). Oaspetii au marcat primii, prin Petrici (minutul 22: sut la vinclu din lovitura libera de la 35 de metri!), dar englezii au intors soarta calificarii in doar 7 minute, prin Davies (minutul 69) si Gera (minutul 76). „Este o pagina importanta de istorie”, a afirmat dupa meci antrenorul lui Fulham, Roy Hodgson. „Acest club a trecut prin perioade dificile si am fost nevoiti sa vedem abisul o data sau de doua ori. Sintem mindri ca vom incepe al 10-lea sezon in Premier League si ca am ajuns in finala Ligii Europa”, a adaugat Hodgson. Atletico Madrid a scos din carti principala favorita la cistigarea trofeului, FC Liverpool. Dupa 0-1 la Madrid, „cormoranii” au egalat situatia la „general” prin Aquilani (’44). In prelungiri, Benayoun (’95) parea sa fi inscris pentru calificarea lui Liverpool, dar Forlan (‘102) a marcat un gol venit parca de nicaieri, punct „de aur” pentru Atletico. „Era imposibil sa ne calificam fara suferinta. Sint fericit ca ne reprezentam tara in finala Ligii Europa. Este o mindrie sa fim singura echipa din Spania intr-o finala europeana”, a declarat Quique Sanchez-Flores, antrenorul madrilenilor.

*Benitez are liber pentru Juventus*

Antrenorul lui FC Liverpool va pleca, aproape sigur, de pe „Anfield”, avind o oferta concreta de la Juventus Torino. Benitez se afla de ceva timp in dizgratia patronilor americani, George Gillety si Tom Kicks, mai ales ca acest sezon este unul complet ratat. „Totusi, spaniolul nu ia in calcul o eventuala despartire de Liverpool. „Cred ca echipa va trebui sa faca intre trei si cinci transferuri in sezonul viitor. Accum ma gindesc la meciurile de campionat cu Chelsea si Hull”, a spus Benitez.

12 mai este data la care se va disputa finala Europa League, pe HSH Nordbank Arena din Hamburg.

1879 este anul in care s-a infiintat Fulham FC, grupare care va disputa prima sa finala europeana din istorie.