AcasăOldHanescu, invinsul de serviciu al lui Nadal

Hanescu, invinsul de serviciu al lui Nadal

2,5 milioane de euro a strins Hanescu in cariera de tenismen, din care 150.000 de euro in 2010.

Tenismenul român Victor Hanescu (28 de ani), numarul 39 ATP, a ratat calificarea in sferturile de finala ale turneului Masters de la Roma, dupa ce a pierdut joi seara, in turul 3, in fata spaniolului Rafael Nadal (23 de ani), favoritul nr. 3, scor 3-6, 2-6. Acesta a fost al patrulea meci dintre cei doi de pina acum, scorul fiind net favorabil ibericului, care si-a adjudecat toate partidele. Mai mult, Hanescu nu a reusit sa cistige nici macar un set in confruntarile cu Nadal. Pentru prezenta in turul 3 al competitiei dotate cu premii in valoare de 2,75 milioane de euro, Hanescu va primi 27.500 de euro si 90 de puncte ATP.