AcasăOldCocosul rosu

Cocosul rosu

*Francezul Ribery l-a faultat dur pe Lisandro si va rata finala Ligii Campionilor, in cazul in care Bayern se califica*

Bayern a invins pe „Allianz-Arena” cu 1-0 pe Olympique Lyon, intr-un meci jucat miercuri seara in prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor. Unicul gol al partidei a fost marcat de Robben, in minutul 69, dupa un trasor lansat de olandez care avea sa-l lase masca pe goalkeeperul Lloris. Bayern a jucat in zece oameni dupa eliminarea lui Ribery, din minutul 37, acesta primind direct cartonasul rosu dupa un fault dur si inutil savirsit asupra lui Lisandro. In minutul 54, Toulalan (Lyon) a primit al doilea cartonas galben si implicit pe cel rosu, echilibrul numeric din teren fiind restabilit. Ribery va fi suspendat cel putin doua meciuri, astfel ca va rata finala, in cazul in care Bayern se va califica. In schimb, Toulalan poate scapa doar cu o etapa de suspendare.

Internationalul francez al lui Bayern, Franck Ribery, a fost audiat de politie in aceasta saptamina, in cadrul unei anchete privind un caz de proxenetism. Ribery ar fi intretinut relatii sexuale cu o prostituata minora, o anume Zahia Dehar, aceasta declarind insa ca nu i-a dezvaluit fotbalistului faptul ca nu implinise inca 18 ani in acel moment.

*Robben s-a dat la Van Gaal*

Schimbat in minutul 85 al meciului de pe „Allianz Arena”, mijlocasul olandez Arjen Robben a avut o reactie nervoasa la adresa antrenorului Luis Van Gaal, una destul de rar intilnita la un asemenea nivel. Fotbalistul i-a reprosat conationalului sau faptul ca l-a inlocuit, lasindu-l pe antrenor cu mina intinsa atunci cind acesta a vrut sa-l felicite pentru joc. Pina la urma, Van Gaal i-a explicat lui Robben motivele schimbarii, iar jucatorul s-a linistit.