AcasăOldOltchim, in finala

Oltchim, in finala

*24-20 cu Gyor si vilcencele se vor bate pentru trofeul Champions League
cu Viborg*

Oltchim Rm.Vilcea este prima echipa din România care va juca finala EHF Champions League, ajungind in ultimul act al competitiei dupa ce a eliminat pe Gyor ETO. Aseara, in Sala Traian din Rm.Vilcea, Oltchim a invins cu 24-20 pe Gyor, dupa ce, in prima mansa, remizase in Ungaria, 25-25. Finala va avea loc in dubla mansa, pe 8 sau 9 mai – turul, respectiv 15 sau 16 mai – returul.

Cu o ora inainte de meci, sala era deja arhiplina. Printre spectatori s-a aflat si “regele” Gica Hagi, venit special pentru a le incuraja pe fetele de la Oltchim. Deoarece sala din Rm.Vilcea nu este omologata pentru finala, Oltchim va disputa meciul cu Viborg la Bucuresti (Polivalenta).

*Unguroaicele, “traduse” a patra oara*

Cele doua echipe se mai intilnisera in Liga Campionilor de trei ori la Rm.Vilcea, Oltchim cistigind de fiecare data. Asa a fost si aseara. Gyor a condus cu 7-5 in minutul 20, apoi s-a mers de la egal la egal, 7-7 in minutul 22, 9-9 in minutul 26, pentru ca Oltchim sa intre in avantaj la pauza: 11-10. Fetele antrenate de Radu Voina au inceput bine repriza secunda, 13-10 in minutul 33, dar Gyor a revenit spectaculos si a egalat, 13-13 in minutul 37. Eliminarea lui Amorim a destabilizat echipa adversa, româncele au profitat si s-au dus la 18-13 in minutul 47 (intre timp, Neagu a ratat si un 7 metri). A fost perioada care practic a decis finalista, Gyor avind 10 minute “negre”. Oltchim si-a mentinut avantajul, ba chiar s-a distantat la sase goluri, 23-17 in minutul 55, 24-18 in minutul 57, pentru ca scorul final sa fie 24-20.

*Viborg – prima calificata*

Detinatoarea trofeului, formatia daneza Viborg HK, s-a calificat in finala inca de simbata, desi a pierdut, in deplasare, returul cu Larvik, scor 26-27. In tur, Viborg a cistigat pe teren propriu cu 27-21. In returul din Norvegia, Cristina Varzaru a marcat 6 goluri pentru Viborg, urcind pe locul secund in topul golgeterilor competitiei, cu 89 de reusite. Viborg va juca a cincea finala de Liga Campionilor din palmares, din care doua au fost cistigate, in 2006 si 2009.

“Este o performanta extraordinara nu doar a noastra, ci a handbalului românesc. Sper sa cistigam trofeul daca tot am ajuns in aceasta finala” – Radu Voina