AcasăOldBute l-a facut KO si pe Miranda

Bute l-a facut KO si pe Miranda

*Pugilistul român si-a pastrat pentru a cincea oara titlul mondial IBF la supermijlocie, columbianul rezistind in ring pina in repriza a treia*

Lucian Bute l-a invins, ieri dimineata, la Centre Bell din Montreal, pe columbianul Edison „Pantera” Miranda, reusind sa-si apere, pentru a cincea oara, titlul mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF. Dupa ce a cistigat primele doua reprize, Bute l-a trimis la podea pe Miranda in cea de-a treia, sud-americanul fiind numarat de arbitru si declarat invins. Bute i-a aplicat lui Miranda un upercut de stinga in barbie, lovitura de gratie fiind data in minutul 1 si 22 de secunde al reprizei a treia.

*Intrarea in ring, show total*

Intrarea lui Bute in ring a avut parte de o regie fastuoasa, cu jocuri de lasere si imagini ale campionului proiectate pe ecrane uriase. Din pacate, intrarea a fost scurtata de timingul HBO, postul care a produs evenimentul in Canada si SUA. Bute si-a facut aparitia, ca de obicei, pe hitul trupei U2, „Where the streets have no name”, fiind aclamat la scena deschisa de cei 13.683 de spectatori prezenti in Centre Bell. Atmosfera a fost incendiara cu atit mai mult cu cit Bute a revenit la Montreal dupa o pauza de un an. La final, cind a fost felicitat de unul dintre oamenii de afaceri români, Bute chiar a intrebat: „Ţi-a placut atmosfera?”.

Partida Bute-Miranda s-a disputat cu casa inchisa, asta chiar daca, in acelasi timp, echipa de hochei Montreal Canadiens juca in deplasare cu Washing­ton Capitals, in play-offul NHL (Montreal a pierdut, scor 5-6), iar fanii hocheiului ar fi putut ramine acasa sa urmareasca duelul la tv. Apropo de hochei, Bute este invitatul de onoare al meciului de luni, dintre cele doua echipe, care se va disputa la Montreal.

*Ia si cazi!*

Bute a inceput meciul in forta, fapt ce l-a surprins pe Miranda, care se pregatise pentru un joc de asteptare al românului. Loviturile columbianului au fost parate si evitate excelent de galatean, Lucian trimitind si citiva pumni bine plasati. Miranda a avut un start mai agresiv in runda a doua, fara a-l pune insa in dificultate pe Bute, in timp ce pugilistul nostru a continuat cu eschivele si cu alte citeva lovituri la corp si figura. In repriza a treia, Bute l-a izbit puternic la ficat pe Miranda, ceea ce avea sa fie inceputul sfirsitului pentru columbian. „L-am lovit tare pe Miranda, am simtit ca il doare, chiar daca el incerca sa imi arate ca n-are nimic. Am vrut sa il fac KO!”, a povestit dupa meci campionul român. Aproape imediat, Lucian a aplicat lovitura decisiva, upercut perfect, si arbitrul a oprit lupta dupa ce l-a numarat pe Miranda.

Bute nu i-a permis deloc lui Miranda sa preia controlul partidei. Specialistii pronosticau o victorie in sapte reprize. „Mister KO” a cistigat patru din ultimele cinci meciuri inainte de final: cu Alejandro Berrio (repriza 12), William Joppy (11), Fulgencio Zuniga (4) si Librado Andrade (4). Doar Andrade, la prima intilnire, a reusit sa reziste in ring 12 reprize.

„Nu m-am gindit nici la Ward, nici la Hopkins, m-am gindit numai la acest meci. Promoterul meu decide cu cine boxez. Eu sint capabil sa ma bat cu oricine. Sint cel mai bun boxer la supermijlocie! – Lucian Bute

*”Am lucrat la acest upercut in timpul pregatirii din Florida”*

Bute a spus dupa meci ca il respecta pe columbianul Edison Miranda, dar a precizat ca acesta nu a reprezentat o „sursa de ingrijorare” pentru el la meciul de la Centre Belle. „Totul s-a desfasurat asa cum eu si antrenorul Stephan Larouche am prevazut. Am lucrat la acest upercut in timpul pregatirii din Florida. Cind l-am lovit cu acest upercut, am simtit ca s-a terminat”, a spus campionul mondial, care a dezvaluit si tactica aleasa pentru meciul cu Miranda: „Trebuia sa atac, nu doar sa stau la contraatac, asa ca am luat controlul din prima repriza. In repriza a treia am vazut ca voia sa joace cu indrazneala si am profitat de aceasta deschidere a lui. Am spus ca nu voi incerca sa cistig prin KO, dar nici nu-i voi lasa ocazia sa cistige inainte de limita”.

*A impresionat publicul, vorbind in „quebecoise”*

Bute a vorbit dupa meciul cu Miranda in quebecoise, o varianta a limbii franceze folosita in Quebec. Instantaneu, toata lumea s-a ridicat in picioare si l-a aplaudat pe român, gestul sau stirnind mari emotii in sala. De altfel, Bute este extrem de iubit la Montreal, plecarea sa in Canada dovedindu-se o alegere ideala. Daca ar fi ramas in România, l-am fi vazut, probabil, ca pe Morosanu si Iftimoaie, la „Dansez pentru tine”.

*Tatal in primul rind, mama cu spatele la ring*

La Centre Bell din Montreal au fost prezenti si parintii pugilistului, Stefan si Maricica Bute, ajunsi de lunea trecuta la Montreal. Totusi, doar tatal campionului a avut puterea sa urmareasca meciul, o premiera de cind fiul sau boxeaza in Canada. „Tata a asistat la meci, dar mama nu. Ea nu a dorit niciodata sa ma vada boxind, asa ca a ramas in vestiar”, a spus Bute. De fapt, Maricica Bute a fost prezenta si in sala, la o masa, insa a stat cu spatele la ring! Abia dupa KO, aceasta s-a uitat spre fiul sau, izbucnind in lacrimi. „Sint foarte multumit. Sint mindru ca Lucian a cistigat prin KO. A fost un meci frumos, o atmosfera foarte frumoasa. Este iubit foarte mult de canadieni. A fost destul de bun Miranda, dar antrenamentul isi spune cuvintul la Lucian. E foarte bine, e multumit si el ca a fost un rezultat frumos”, a declarat Stefan Bute.

*Dupa meci, petrecere a la grec*

Dupa meci, parintii lui Bute au fost invitatii de onoare ai petrecerii organizate in cinstea campionului mondial. Felicitarile, masa si dansul au avut loc la un local grecesc, „Arahova”, singurul deschis la acea ora in conditiile in care restauran­tele din Montreal trag obloanele imediat dupa ora 23.00. Din grupul invitatilor lui Bute n-au lipsit nici Rudel Obreja, presedintele FR de Box, si nici Emanoil Savin, primarul orasului Busteni.
La „Arahova” s-au mincat, in ordine, tzatziki, coaste de miel, frigarui de pui cu salate grecesti. Petrecerea a tinut pina la ora 03.30, oboseala spunindu-si cuvintul pentru fiecare participant, chiar daca din motive diferite. Bute a fost sufletul petrecerii, discutind cu fiecare invitat in parte desi putea sta mai mult cu parintii sai. Ba chiar, la final, a achitat si nota de plata. Dimineata de duminica a adus si soarele la Montreal, asta dupa ce in saptamina premergatoare meciului a plouat mai tot timpul, vremea fiind una urita.

*Orgasm de la upercut*

Antrenorul Stephan Larouche a declarat ca Bute a trait „orgasmul pentru un pugilist” dupa ce a incheiat lupta cu cea mai spectaculoasa lovitura din arsenalul unui boxer. „I-am spus ca a trait orgasmul de pugilist facind KO un adversar cu un upercut. Lasind gluma la o parte, sint foarte multumit, deoarece el a muncit foarte mult”, a declarat Larouche.

*”Lucian Bute, un urias”*

Presa canadiana a laudat performanta lui Bute. Intr-un editorial semnat de Rejean Tremblay pe site-ul cyberpresse.ca, Bute e considerat un sportiv „urias”. „Lucian Bute, un urias. Este clar, evident si dovedit. Bute face parte din elita mondiala in categoria sa. Victoria cu Miranda a fost asteptata si prevazuta de experti. Dar cine ar fi prezis un KO atit de rapid? Si cu un upercut, lovitura orgasmica a boxerului? Bute este un mare sportiv. Este de asemenea si o persoana cu un caracter frumos. Pentru prima data, el a boxat in fata parintilor sai. Mama sa si-a ascuns privirea pe durata intregii lupte. A ratat lovitura cistigatoare”, scrie sursa citata.

*Felicitari de la Lennox Lewis*

Fostul mare campion al greilor, Lennox Lewis, a comentat duelul Bute – Miranda pentru HBO Sports si a tinut sa-l felicite personal pe român la finalul meciului. Lewis a devenit apoi el insusi atractia publicului, acordind zeci de autografe si facind numeroase poze cu admiratorii sai, inclusiv români.

„Bute m-a impresionat! Creste de la meci la meci si sint convins ca nu am vazut inca cel mai bun box al sau si ca mai are si alte lovituri ucigatoare” – Lennox Lewis

*Andrade a suferit pentru Miranda, apoi s-a intretinut cu Bute*

Printre spectatorii de la Centre Bell s-a aflat si Librado Andrade, mexicanul pe care Bute l-a batut de doua ori in cariera. Andrade a fost de partea lui Miranda, pe care l-a si vizitat in cantonament, inainte de meciul cu Bute, pentru a-i spune, fara efect insa, citeva secrete ale românului. La final, dupa ce l-a imbratisat pe Bute si l-a felicitat, Andrade a fost apelat telefonic de catre fiul sau, care i-a spus: „Românul l-a batut pe Miranda la fel cum te-a batut si pe tine!”.

Andrade va boxa pe 28 mai, la Quebec City, cu Eric Lucas, presedintele clubului Interbox, fost campion mondial WBC la supermijlocie! Lucas (39 de ani) s-a retras din activitate in 2006, dupa ce a pierdut in fata lui Mikkel Kessler, dar a revenit la finele lui 2009.

*Obreja a simtit KO-ul*

Imediat dupa upercutul lui Bute, Obreja a sarit din scaun, fiind aproape de a intra in ring. Fost boxer de performanta, Obreja stia un secret pe care i l-a dezvaluit insusi Bute. „Daca un boxer cade pe spate, el are sanse sa se ridice si sa continue lupta. In schimb, daca el cade in fata, asa cum s-a intimplat cu Miranda, e terminat!”, a explicat Bute.

*Transmisie Dolce*

Partida de la Centre Bell a fost televizata in România de Dolce Info, postul propriu al platformei digitale Dolce, operata de Romtelecom. Telesport a fost aproape de a prelua transmisia, dar negocierile au cazut cu doar citeva ore inainte de meci. Dolce are in jur de un milion de abonati in România.

26 de victorii din tot atitea partide disputate, dintre care 21 prin KO, este noul palmares al lui Bute.

*Cu chilotii lui Bote*

La cintarul de dinaintea meciului, Lucian Bute a aparut intr-o pereche de chiloti „Catalin Botezatu”, pe care i-a primit cadou de la cunoscutul designer la ultima sa vizita in România.