AcasăOldScenariul si regia: Marius Lacatus

Scenariul si regia: Marius Lacatus

*FC Vaslui – FC Brasov 4-0*

Goluri: R.Costin ’28, Wesley ’30, L.Sinmartean ’53, Costly ’73. Eliminat: Abrudan ’56.
Vaslui: Kuciak – Akakpo, Gladstone, Papp, Milanov – L.Sinmartean (’88 Delgado), Pavlovici, R.Costin (’82 Zmeu ’82), Milisavljevici (’89 R.Neagu) – Wesley, Costly.
Brasov: Coman – Rui Duarte, Abrudan, Nuno Diogo, Cr.Ionescu – M.Roman, N.Grigore, Ilyes (’59 Oros), C.Munteanu (’76 M.Cristescu) – Zaharia, Savici (’79 Hadnagy).

FC Vaslui s-a calificat in finala Cupei României dupa ce a eliminat-o pe FC Brasov, scor la general 4-1. Moldovenii vor infrunta in ultimul act al competitiei, la Iasi, pe 26 mai, detinatoarea trofeului, CFR Cluj.

*Fiara vrea pe podium in Liga 1*

Aproape de demitere acum citeva saptamini, dupa esecul de acasa cu Bistrita, Marius Lacatus este acum antrenorul „la zi” din fotbalul românesc, dupa ce echipa sa a facut spectacol de gala in meciul cu FC Brasov. „Sper ca aceasta calificare in finala Cupei României sa insemne o motivatie in plus pentru jucatori in etapele ce au mai ramas din campionat. Daca atitudinea va fi la fel, putem emite pretentii pentru a termina pe podium”, a spus Lacatus, care este aproape de primul trofeu ca antrenor.

Aproximativ 200 de fani au sarbatorit in Piata Civica din Vaslui calificarea echipei locale in finala Cupei României. Suporterii s-au adunat in piata imediat dupa terminarea partidei cu FC Brasov, ei cintind timp de 30 de minute si scandind „Sa vina cupa, sa vina cupa, sa vina cupa la Vaslui!”. Fanii i-au primit in urale pe antrenorul Marius Lacatus si pe finantatorul Adrian Porumboiu, antrenorul salutind suporterii inainte de a intra in hotelul unde este cazat.

„Am putea sa ne gindim si la event. Daca vom cistiga la Cluj in campionat, putem emite pretentii la titlu” – Adrian Porumboiu

*Moldovan ar fi vrut niste barbati*

Brasovul n-a fost joi seara decit un simplu sparring-partner pentru trupa lui Lacatus. Dupa o jumatate de ora, cu doua goluri marcate in trei minute, zarurile fusesera aruncate. Wesley si-a permis sa rateze si un penalty, in minutul 45 (bara), iar eliminarea lui Abrudan a pus bomboana pe coliva ardelenilor, care au mai incasat doua boabe si in repriza a doua. „Nu ma asteptam sa jucam asa. Nu am reusit sa tinem de minge, am fost fricosi. Am fost depasiti de miza acestui meci, credeam ca am barbati in echipa, dar unii dintre ei m-au de­zamagit”, a spus Viorel Moldovan dupa meci, evitind sa comenteze o eventuala plecare a sa de la echipa.

8 ani au trecut de la infiintarea FC Vaslui, perioada in care echipa a jucat de doua ori in cupele europene.