AcasăOldŢINEŢI APROAPE!

ŢINEŢI APROAPE!

S-au cam lamurit lucrurile si in Liga 1, o data cu terminarea etapei a 27-a: Steaua a ramas singura echipa care arata ca este capabila sa tina aproape de liderul CFR Cluj.
*Paun – eurogoluri cu Steaua*

Luni seara, „ros-albastrii” au demonstrat forta, reusind sa revina de la 0-1 la pauza, rezultat al golului marcat de dinamovistul Politehnicii, Georgian Paun. In tur, pe cind evolua la Astra, Paun a intors de unul singur soarta meciului cu Steaua, marcind doua goluri in repriza secunda. Unul dintre ele a fost de generic, sut direct in vinclu, de la aproximativ 25 de metri. Luni, atacantul imprumutat la Politehnica Iasi a respectat traditia, invingindu-l pe Tatarusanu cu o torpila de la peste 35 de metri, balonul fiind catapultat direct in plasa gazdelor. Dupa meci, Paun si-a primit portia de laude chiar si din partea stelistului Gigi Becali: „Este un mare fotbalist, a dat inca un super gol. O sa vorbesc cu Cristi Borcea si poate il cumpar la Steaua”.

„Un gol stupid. Nu stiu daca a fost greseala lui Tatarusanu, trebuie sa revad faza”.
Mihai Stoichita

Suspendat pentru jocul cu Poli Iasi, Mihai Stoichita a urmarit partida cocotat deasupra lojelor, iar pe banca de rezerve a ramas „secundul” Mihai Teja. Si ce prilej mai bun putea gasi Gigi Becali sa dicteze tactica decit absenta antrenorului principal? Dupa ceva mai mult de o jumatate de ora de chin in jocul Stelei, a pus mina pe telefon si l-a sunat pe Teja, ordonindu-i ca pina la pauza sa-l scoata pe Arman Karamian. In minutul 38, armeanul i-a lasat locul in teren columbianului Toja, inlocuirea ceruta de Gigi Becali ducind si la modificarea asezarii tactice a fotbalistilor. Astfel, Cristi Tanase a trecut in banda stinga, iar Toja s-a pozitionat coordonat de joc, pozitie din care n-a dat nici o pasa decisiva pentru atacanti.

l”De ce m-ai schimbat?”, a rabufnit Arman Karamian catre Teja in momentul inlocuirii, refuzind sa-i intinda mina la salut „secundului” stelist. Reactia mijlocasului stinga a fost aplaudata de majoritatea spectatorilor aflati pe stadion.
Dupa meci, Gigi Becali l-a luat in colimator pe Karamian: „Nu mai pot eu sa dorm la noapte din cauza ca s-a suparat Arman! Figurantii n-au loc la Steaua, el nici macar n-a ramas pe banca sa vada partida. Inseamna ca nu il intereseaza cind cistiga Steaua”.
„Arman nu s-a simtit prea bine inaintea meciului, el a acuzat o raceala”.
Mihai Teja

„Arman era prea preocupat de atac si mie imi trebuia un mijlocas care sa faca si faza defensiva. Tanase s-a descurcat mai bine in stinga”.

*Arbitri repetenti*

Intreaga brigada de arbitri la meciul Steaua – Poli Iasi s-a facut de bafta prin deciziile luate, doua impotriva Stelei si una impotriva oaspetilor.

In minutul 4, Romeo Surdu a fost faultat in careu de Salif Nogo, fundasul iesean agatindu-i picioarele stelistului in incercarea de a-l deposeda. In loc sa arate punctul cu var, „centralul” Marian Balaci a lasat faza sa continue. Apoi, cu cinci minute inainte de pauza, l-a iertat pe Banel Nicolita de un cartonas galben dupa ce stelistul l-a calcat pe abdomen pe Ionut Costache. In repriza a doua, Nicolita a fost avertizat cu „galben”, iar daca l-ar fi primit si pe cel din minutul 40, atunci ar fi fost eliminat.

In repriza secunda si-au facut intrarea in scena „asistentii”. Primul a fost Claudiu Florea, care l-a semnalizat pe Kapetanos in ofsaid la o faza in care atacantul Stelei sprintase cu aproape doi metri in spatele fundasilor ieseni. Chiar daca grecul a inscris, Florea apucase sa ridice fanionul, astfel ca reusita golgeterului din Ghencea a fost anulata de „centralul” Balaci.

Si celalalt „asistent”, Catalin Savu, a ridicat aiurea steagul la o faza in care trei fotbalisti ieseni pornisera pe contraatac la limita ofsaidului. Nici unul nu era in pozitie afara de joc.

*Gigi Becali: „Sa joace aia de la CFR singuri in campionat!”*

Patronul Stelei s-a saturat sa vada etapa si greselile de arbitraj impotriva rivalelor lui CFR Cluj. Dupa prestatia brigazii din Ghencea, Becali a acuzat CCA ca face jocul ardelenilor: „Daca arbitrul asta ne-a anulat un gol, atunci eu nu mai am de ce sa ma uit la fotbal. Este comanda sa cistige CFR campionatul. Eu nu mai am ce sa fac aici. Aseara (n.n. – duminica) nu le-a dat penalty celor de la Rapid, iar acum noua ne-a anulat un gol. Atunci, sa joace CFR singura! Sa-si faca ei mai multe echipe si sa joace intre ei!”.

*Rednic a refuzat Poli Iasi*

Chiar daca a fost prezent in Ghencea la meciul cu Steaua (al doilea joc consecutiv al iesenilor vazut din tribuna), Mircea Rednic a refuzat sa preia conducerea tehnica a formatiei Politehnica Iasi. Ieri, Rednic a declinat oferta primarului Gheor­ghe Nichita pe motiv ca negociaza semnarea unui contract mai important cu un club din Rusia. In aceste conditii, nu este exclus ca Petre Grigoras sa ramina antrenor principal la Poli Iasi pina la finalul sezonului, desi sint informatii ca acesta si-ar fi inaintat demisia inca de saptamina trecuta.