AcasăOldGreu la Ardeal cu boii mici

Greu la Ardeal cu boii mici

Cind a preluat Rapidul, Ioan Andone a avut in gind un singur lucru: sa faca tot posibilul pentru a stopa CFR-ul in cursa pentru titlu.

Din dorinta de a se razbuna, „Falcosul” a derapat in Gruia, gresind atit echipa de start (l-a titularizat pe Matici, in conditiile in care slovenul a gresit flagrant etapa trecuta, in remiza cu Ceahlaul, si a preferat sa joace din primul minut cu Cesinha, pastrindu-l rezerva pe brazilianul Helder), cit si tactica (la pauza, le-a cerut fotbalistilor sa apere rezultatul de 0-0 si sa mizeze pe contraatacuri). Culmea, la conferinta de presa, Andone a vorbit despre meciul echilibrat dintre cele doua formatii: „O partida buna, in prima repriza noi am dominat clar, iar in repriza a doua Clujul a fost peste Rapid. Am venit pentru a duce echipa in Europa League, dar vad ca ne indepartam de obiectivul propus. Noi sintem cu problemele noastre, nu poti sa aliniezi cea mai buna echipa, sint probleme cu jucatorii, pentru ca e greu sa-i remontezi psihic dupa ce am avut ghinion cu Ceahlaul. Altfel veneam la Cluj dupa o victorie cu Piatra Neamt. Daca nu facem noua din noua putem sa ne luam adio de la Europa League”.

*Herea a jucat la ei*

Golul lui Muresan din minutul 77 ar fi adus un singur punct gazdelor daca rapidistul Herea nu ar fi jucat rolul de fundas „ceferist” la una din ultimele faze ale intilnirii. In minutul 87, Nuno Claro a iesit gresit pe o centrare, balonul s-a lovit de Muresan si a ricosat in bara, iar din bara in Herea, aflat la linia portii. La finalul intilnirii, presedintele Iuliu Muresan a recunoscut sansa de care a beneficiat formatia sa in confruntarea cu Rapid: „Citeodata trebuie sa mai ai si noroc, asa cum am avut noi la faza cind Herea a scos mingea de pe linie”.

„O sa propunem sefilor sa-i dea o prima lui Herea pentru ca ne-a ajutat sa cistigam partida”.
Gabi Muresan

*Inca un arbitraj de belea*

Pentru al doilea meci consecutiv, Rapid nu a primit un penalty din partea arbitrului. De data aceasta, cel care a inchis ochii a fost Robert Dumitru, care n-a sanctionat faultul in careu al lui Muresan asupra lui Ionita (’10), desi aparatorul clujean i-a secerat picioarele rapidistului. Apoi, spre finalul primei reprize, aceiasi fotbalisti au fost protagonistii unei alte faze neregulamentare: Muresan l-a lovit cu cotul in fata pe Ionita, insa nici de aceasta data „centralul” nu a intervenit disciplinar. Si CFR poate invoca neeliminarea lui Sapunaru, la un fault comis in postura de ultim aparator, la Peralta (’77).

„Daca cei de la CFR fac greseala sa se creada deja campioni, vor pierde titlul”.
Ioan Andone

*Atac la Dragomir*

Ioan Andone este sigur ca Rapid va avea cistig de cauza la TAS in cazul „Varga – Balan”: „Stati linistiti, o sa luam punctele inapoi, cine a gresit o sa plateasca, TAS-ul o sa ia decizia corecta, pentru ca nimeni nu i-a obligat pe cei de la LPF sa puna stampila! O sa vedeti la TAS ca se schimba decizia. Domnul Dragomir, ca presedinte al Ligii, nu avea voie sa-si dea cu parerea pina nu se termina judecata. Nu am auzit ca un presedinte de Liga sa se duca cu actele oficiale si sa le arate la televiziune, pina nu se judeca un caz. Sa se judece totul si dupa aia tu arati ce vrei! Nu stiu ce vrea domnul Dragomir, sa ramina, sa plece… Sta de atitia ani acolo. Poate vrea sa demonstreze ca e cel mai bun din fotbal”.

*Cadu „a cersit” eliminarea*

Avertizat cu cartonas galben de arbitrul Robert Dumitru in minutul 67, portughezul Ricardo Cadu ar fi fost suspendat pentru urmatorul joc din campionat, cu FC Timisoara, din deplasare. Insa capitanul CFR-ului „a cersit” si al doilea „galben” (incasat in min. 90+2), astfel ca eliminarea din derby-ul cu Rapid ii atrage suspendarea pentru partida cu Dinamo, din Cupa României. In schimb, Cadu va fi pe teren la marele meci din Banat.

*CFR CLUJ – RAPID 1-0*

Gol: G.Muresan ’77. Eliminat: Cadu ’90+2.
CFR: Nuno Claro – Tony, Cadu, Piccolo, Veloso – N.Dica (’63 E.Dica), G.Muresan, Culio (’89 Alcantara), Deac – Bud, Nei (’58 Peralta).
Rapid: Bornescu – Sapunaru, M.Constantin, A.Iordache, Ciz – Lazar, Matici – Grigorie, Spadacio (’79 I.Iordache), Cesinha (’63 Herea) – Ionita (’82 Raduta).