Eliminat: E.Nicu ’48.

Vaslui: Kuciak – Akakpo, Gladstone, Papp, Milanov – Pavlovici – Ad.Gheorghiu (’63 Delgado), R.Costin, L. Sinmartean (’88 Milisavljevici) – Wesley – 7. R. Neagu (8. Zmeu ’72).
Urziceni: D.Tudor – E.Nicu, Maftei, Galamaz, Brandan – S.Paraschiv (’53 Bordeanu) – Semedo, Paduretu (’82 Onofras), Apostol, Frunza (’56 Rusescu) – Bilasco.

*Atacantul Unirii a marcat golul egalizator in al 5-lea minut de prelungire*

FC Vaslui si Unirea Urziceni s-au cam scos reciproc din lupta pentru titlu dupa egalul din Moldova, de simbata seara, dupa un final de meci cu arbitrul Ovidiu Hategan in rol principal. Acesta a dictat trei minute de prelungiri, numai ca ialomitenii au egalat in minutul 95, prin Raul Rusescu! Faza a stirnit minia lui Adrian Porumboiu, finantatorul vasluienilor punindu-l la zid pe Hategan.

Un precedent asemanator al evenimentelor de la Vaslui, cu consecinte negative pentru echipa nationala, a avut loc la meciul Danemarca – România, scor 2-2, din 10 septembrie 2003. Laursen a egalat atunci pentru gazde la 30 de secunde dupa ce expirasera cele trei minute de prelungiri dictate de celebrul Urs Meier. Cu o victorie, România ar fi cistigat grupa si s-ar fi calificat direct la turneul final din Portugalia.

*Rechizitoriul lui Porumboiu*

„Cind a aparut acest arbitru, am crezut ca este curat. M-am inselat! El si altii ca el sint din corpul de balet si executa comenzile. Baiatul a primit comanda sa faca un egal aici si el a trebuit sa execute comanda. Omul si-a facut treaba, raporteaza „Misiune indeplinita!”. Le tremura chilotii-n cur sa execute comenzile unor tuciurii! De sus, din tribune, i se vedea un rinjet de satisfactie. Totul este premeditat, e prost cine crede ca aceste lucruri sint intimplatoare. Exista oameni care le promit avantaje la nivel international acestor arbitri, care sint promovati pe sub mina. Cind anunti minutele de prelungire, trebuie sa le si respecti. Cind primesti gol dupa timpul regulamentar, ceva nu este in regula”, a spus Porumboiu.

FIFA recomanda ca atunci cind un arbitru prelungeste meciul peste minutele de prelungire dictate initial, trebuie sa anunte acest lucru, informindu-i pe cei doi capitani de echipa. La meciul FC Vaslui – Urziceni acest lucru nu s-a intimplat.

*Imblinzirea „Fiarei”*

Antrenorul vasluienilor, Marius Lacatus, nu s-a legat prea mult de arbitraj, declarind ca atunci cind nu esti atent intr-un meci cu o echipa de talia Unirii, toata munca este in van. „Imi pare nespus de rau ca nu am reusit sa adunam trei puncte. Cu echipe de acest nivel, cind nu esti atent si gresesti, toata munca de 95 de minute este in van”, a spus Lacatus, care a adaugat ca, pe viitor, „FC Vaslui va trebui sa gestioneze mai bine situatia din teren”. De partea cealalta, Roni Levy, israelianul de pe banca tehnica a Unirii, si-a laudat fotbalistii: „Am jucat mult timp in zece, dar am incercat sa introducem toti oamenii de atac pentru a inscrie. Elevii mei au jucat ca niste luptatori adevarati”.

Lacatus are zilele numarate la Vaslui, mai precis AMR-ul sau va expira joi, la returul cu FC Brasov din semifinalele Cupei României. Dupa 0-1 sub Timpa, in tur, „Fiara” are o singura posibilitate de a continua cu trupa lui Porumboiu: calificarea in finala, adica o victorie la cel putin doua goluri diferenta. Tocmai pentru a nu agita apele inaintea acestui meci, Porumboiu l-a menajat pe Lacatus dupa egalul cu Urziceni, punind toate tunurile doar pe arbitrajul lui Hategan.

„Stiu doua echipe care sint implicate si care il butoneaza pe acest «doctor». Nu o sa le pronunt numele din anumite considerente” – Adrian Porumboiu

14 puncte a acumulat Vasluiul lui Lacatus in ultimele 6 etape din Liga 1, din patru victorii si doua egaluri.