AcasăOldHolyfield i-a dat peste Botha

Holyfield i-a dat peste Botha

Pugilistul american Evander Holyfield, fost campion mondial la categoria grea, l-a invins pe sud-africanul Francois Botha, prin KO, in repriza a opta, intr-un meci disputat simbata seara la Las Vegas. Holyfield, in virsta de 47 de ani, si-a trimis adversarul de 41 de ani la podea, dupa o lovitura de dreapta in barbie, in repriza a opta. Numarat de arbitru, Botha s-a ridicat la timp, insa un nou atac al americanului a dus la terminarea luptei. Botha conducea cu 67-66 la doi arbitri-judecatori, in timp ce al treilea i-a acordat un avantaj, 69-64, lui Holyfield. Americanul, care are acum 43 de victorii (28 inainte de limita), 10 infringeri si doua remize, nu a mai luptat de 15 luni, cind a fost invins, pentru titlul WBA, de rusul Nikolai Valuev. Botha a inregistrat a cincea infringere din cariera, avind in palmares 47 de victorii si trei remize.