AcasăOldGrimasa tacerii

Grimasa tacerii

Unde s-a incurcat Steaua, trebuia sa se impiedice si Dinamo. Joi seara, pe terenul Pandurilor, cea mai spectaculoasa echipa a returului si-a aratat limitele, remizind la fel cum au facut si rivalii din Ghencea in urma cu doua saptamini. Si cum CFR Cluj s-a impus categoric la Iasi (2-0 in fata Politehnicii), Cristi Borcea s-a considerat indreptatit sa anunte ingroparea sperantelor la titlu: „Nu mai avem nicio sansa la campionat, la revedere! De acum incolo trebuie sa ne concentram pe Cupa, pentru ca sase puncte se recupereaza foarte greu in opt etape ramase de jucat”.

Dupa Rapid – Ceahlaul (gol anulat aiurea gazdelor si penalty neacordat tot pentru echipa lui Andone), al doilea meci al etapei cu probleme s-a desfasurat la Tirgu Jiu. In minutul 54, asistentul Vladimir Urzica a ridicat eronat steagul la o faza in care senegalezul Ousmane N’Doye a scapat regulamentar spre poarta lui Stancu si a inscris. Centralul Istvan Kovacs a oprit faza la semnalizarea asistentului. „Am avut gol valabil, dar ni s-a anulat. S-a pus o presiune artificiala pe noi si Dinamo a pierdut 12 puncte pe mina arbitrilor”, s-a plins Cristi Borcea la finalul intilnirii.

„Arbitraj de doi lei. Gol valabil anulat aiurea, mereu se comit greseli impotriva noastra”.

*Cristi Munteanu, portar la FC Dinamo*

Si oficialii Pandurilor pot acuza arbitrajul la o faza petrecuta in minutul 62, cu Scarlatache in prim-plan. Dinamovistul avea deja un cartonas galben (incasat in minutul 59) cind l-a faultat din spate pe Tremonti, tragindu-l insistent de tricou. Istvan Kovacs a dictat fault, insa fara a-l sanctiona cu „galben” pe Scarlatache, avertisment care ar fi dus automat la eliminarea acestuia.

*Ţalnar ameninta*

Nemultumit de rezultatul meciului de la Tirgu Jiu, antrenorul Cornel Ţalnar anunta schimbari importante in primul „11” al dinamovistilor pentru meciul cu FC Brasov, din etapa urmatoare: „Nu sint suparat pe arbitraj, ci pe unii fotbalisti care au jucat slab. Vom face o analiza, iar cei care nu au dat randament vor sari din echipa etapa viitoare! Eu cred ca Dinamo ramine in continuare in lupta pentru campionat, dar sintem obligati sa batem tot si sa asteptam pasii gresiti ai altora”.

*PANDURII – DINAMO 0-0*

Pandurii: Stanca – Popete, Martinovici, Chibulcutean, Cardoso – Orac, Rusu, Murgan (’85 Kamara), Tremonti (’90 Stromajer), Vranjes (’52 Hidisan) – Raskovici.
Dinamo: Cr.Munteanu – Molinero, Scarlatache, Moti, Zie Diabate – Torje (’84 Ad.Cristea), D.Kone, N’Doye (’78 Bostina), Alexe – A.Cristea, M.Niculae (’86 Niculescu).