AcasăOldGafael Da Silva

Gafael Da Silva

*Eliminarea brazilianului Rafael a dus la renasterea lui Bayern Munchen*

Bayern Munchen si Olympique Lyon se vor infrunta in semifinalele UEFA Champions League. Daca prezenta lyonezilor in penultimul act – cea mai mare performanta a clubului francez in aceasta competitie – era de asteptat, eliminarea lui Manchester United a fost o adevarata lovitura de Teatrul Viselor.

Se spune ca pe nemti nu esti sigur ca i-ai invins decit dupa ce s-au urcat in autocar. Zicala s-a confirmat inca o data miercuri seara, pe „Old Trafford”, cind Bayern a reusit sa o elimine aproape miraculos pe Manchester United. „Diavolii” conduceau cu 3-0 in minutul 41 si se parea ca nimeni si nimic n-o mai poate salva pe Bayern. Olici, pina la pauza, si Robben, cu un sfert de ora inainte de final, au marcat insa pentru bavarezi, intorcind soarta calificarii.

*Soc si groaza*

Momentul psihologic al partidei, chiar al calificarii, a fost insa eliminarea lui Rafael Da Silva, in minutul 50, pentru cumul de cartonase galbene. Avertizat prima data in minutul 18, pentru un fault la Van Bommel, Rafael a comis un gest stupid in minutul 50, cind l-a tras de tricou pe Ribery, la o faza de la mijlocul terenului. „Rafael este un tinar care a demonstrat ca nu are experienta, dar arbitrul s-a grabit cu eliminarea sa. In rest, totul a fost tipic german. Daca am fi ramas cu 11 jucatori pe teren nu am fi avut nici o problema in a ne califica. Golul marcat de Olici chiar inainte de pauza si eliminarea lui Rafael au reprezentat momentele cheie ale meciului”, a declarat Ferguson.

„La pauza am fost convins ca putem reveni. Robben si Ribery au facut diferenta” – Louis Van Gaal – antrenor Bayern Munchen

Pentru prima data din 2003, nici o echipa din Anglia nu s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor. Chelsea a ajuns in semifinale in 2004, 2005, 2007, 2008 si 2009, Liverpool in 2005, 2007 si 2008, Arsenal in 2006 si 2009, iar Manchester United in 2007, 2008 si 2009.

*Le roi est mort, vive le roi!*

Lyon a cistigat duelul francez cu Bordeaux, la doar citeva zile dupa ce o depasise pe adversara din Europa si in Ligue 1 (bordelezii au un punct mai putin, dar si doua restante de jucat). Claude Puel, antrenorul lui Lyon, a declarat ca „portarul Hugo Lloris a fost determinant pentru calificare”. Presedintele lui Olympique, Jean-Michel Aulas, a afirmat ca simte „o bucurie imensa”. De partea cealalta, Laurent Blanc a declarat ca „parcursul lui Bordeaux in aceasta competitie a depasit toate asteptarile”.

13 locuri in semifinale, din 20 posibile, au obtinut echipele din Premier League in perioada 2004-2009.