AcasăOldAndone a frecat experimenta

Andone a frecat experimenta

In urma remizei de ieri, din Giulesti, Ceahlaul se poate recomanda drept sperietoarea echipelor bucurestene in acest sezon. Dupa ce a invins Steaua, pe Ghencea, formatia nemteana a scos un egal pe terenul lui Dinamo, iar in aceasta etapa au venit la rind „feroviarii”. La primul lui meci acasa, in calitate de antrenor al Rapidului, Ioan Andone s-a jucat de-a experimentele tactice, asa cum promisese inaintea meciului, si a platit. O prima repriza dominata cap-coada de gazde nu l-a convins pe „Falcos” ca trebuie sa forteze cu Raduta sau Dobroiu in ofensiva; in partea a doua, pe masura ce minutele se scurgeau, iar tabela era incremenita la 0-0, Andone a „riscat” cu slovenul Matici, mijlocas la inchidere de meserie. Mutarea a bulversat total asezarea Rapidului, care, in loc sa devina macar o formatie sigura in aparare, s-a rupt in doua: toti in atac, doar Bornescu si Fernandes in aparare. Cum era si firesc, Cebotaru a taxat harababura „alb-visinie”, in minutul 76. Ceahlaul a fost la doua minute distanta de a detona inca o bomba in Liga 1, dar Raduta (’90+2) a adus o egalare nesperata si probabil nemeritata pentru Rapid.

*RAPID – CEAHLĂUL 1-1*

Goluri: Raduta ’90+2/ Cebotaru ’76.
Rapid: Bornescu – Sapunaru, R.Fernandes, A.Iordache, Bozovici – Helder (’87 Dobroiu), Lazar, Grigorie, Cesinha – Herea (’72 Matici) – I.Iordache (’60 Raduta).
Ceahlaul: Villadsen – Barcauan, Forminte, Vitelaru, Dumitras (’78 Dragomir) – Stevici, Badescu (’46 Achim), Cebotaru, Vasilache, Ambourouet (’43 Jeremici) – Mulisa.

„Stiu ca sint pretentii, dar acum atit am putut. Am facut un joc bun in prima repriza, echipa a pus presiune, si-a creat ocazii, dar, din pacate, n-am dat gol. Daca o faceam, cistigam la pas” – Ioan Andone

„A fost un simplu accident. Nu uitati ca am avut 20 de cornere, 21 de suturi la poarta. Nu am ce sa ii reprosez lui Andone, n-avea cum sa faca minuni in cinci zile”. – George Copos