AcasăOldIn Primera a inceput Saptamina Mare

In Primera a inceput Saptamina Mare

*Pina la derby-ul cu Real Madrid, Barça infrunta in aceasta seara Arsenal Londra, in returul sferturilor de finala UCL*

100 de goluri a marcat Real Madrid in actualul sezon in toate competitiile (83 in campionat, 16 in Liga Campionilor si unul singur in Cupa Spaniei).

Spania traieste aceasta saptamina cu gindul la „El Clasico” de simbata, confruntarea titanilor Real si Barça. Trupa „merengues” este lider in Primera Division dupa ce a invins, duminica, in deplasare, scor 2-0 pe Racing Santander, in timp ce Barcelona ocupa pozitia a doua, la egalitate de puncte, diferenta fiind facuta, insa, la golaveraj: un gol in plus pentru Real. Culmea, catalanii puteau aborda marele derby de pe primul loc daca simbata n-ar fi incasat gol de la Athletic Bilbao (scor 4-1). Susaeta a inscris in minutul 77, reusita bascului dovedindu-se a fi decisiva in raminerea madrilenilor in fruntea clasamentului. In alta ordine de idei, Josep Guardiola are doua probleme de lot in aceste zile, accidentarile lui Zlatan Ibrahimovici si Gerard Pique. Tehnicianul Barcelonei nu va putea sa-i foloseasca pe cei doi in partida cu Arsenal Londra (astazi, pe Nou Camp, in returul „sferturilor” Ligii Campionilor), dar spera sa-i recupereze in vederea derby-ului de pe „Santiago Bernabeu”. La Madrid, „este liniste si pace”, scrie „As”, jucatorii antrenati de Manuel Pellegrini neavind alta preocupare decit sa se pregateasca la maximum pentru „El Clasico”.