AcasăOldNico vrea titlul, Marica in Europa League

Nico vrea titlul, Marica in Europa League

Cu patru goluri in ultimele trei partide, Ciprian Marica este omul momentului la VfB Stuttgart. Simbata, atacantul român a punctat in minutul 66 al meciului cu Borussia Monchengladbach, restabilind egalitatea pe tabela de marcaj. Golul victoriei „svabilor” cu 2-1 a fost inscris de Kuzmanovici, cu opt minute inainte de final. Succesul readuce Stuttgart in cursa pentru un loc de Europa League: VfB este pe 7 in Bundesliga, cu 44 de puncte, patru mai putine decit Werder Bremen, formatia de pe locul 5, ultimul care asigura participarea in Europa League l Duminica seara, internationalul Daniel Niculae a adus un punct echipei sale, AJ Auxerre, in confruntarea de pe teren propriu cu PSG. Niculae l-a invins pe Edel Apoula Bete, fostul sau coleg de la Rapid, cu un sut de la 10 metri, in minutul 11. Dupa 31 de etape, trei formatii au acelasi numar de puncte (57) in fruntea clasamentului: Olympique Lyon, Montpellier si Auxerre. Insa campioana en-titre, Bordeaux (pozitia a patra, cu 56 de puncte), are doua meciuri mai putin disputate si poate reveni pe primul loc in cazul unor victorii l In Italia, Dorin Goian nu l-a putut bloca pe „tancul” Maxi Lopez in derby-ul Siciliei, Catania – Palermo, scor 2-0, fundasul român fiind vinovat la golul de 1-0, reusit de fotbalistul argentinian l Aflat la al doilea joc in tricoul lui Standard Liege, Gheorghe Grozav nu a avut motive de bucurie dupa esecul din jocul cu Genk, scor 0-2, in cel de-al doilea meci din play-off-ul belgian l Imprumutat de Midtjylland in Rusia, la Alania Vladikavkaz, George Florescu a debutat, simbata, pentru noua sa echipa, in confruntarea de la Makhachkala, 0-2 cu Anzhi, evoluind timp de 83 de minute.