AcasăOldFabregas a dat gol intr-un picior

Fabregas a dat gol intr-un picior

*Capitanul lui Arsenal a marcat impotriva echipei la care a inceput fotbalul si la care ar putea ajunge la vara*

Mijlocasul spaniol se afla in pericolul de a nu mai juca in acest sezon, din cauza accidentarii suferite, miercuri seara, la meciul cu FC Barcelona, scor 2-2, din sferturile Ligii Campionilor. Fabregas s-a accidentat in ultimele minute ale partidei, la o interventie a lui Puyol, fault in urma caruia arbitrul a acordat penalty pentru Arsenal , precum si eliminarea capitanului Barçei. Desi mai mult intr-un picior, Fabregas a transformat lovitura de la 11 metri, stabilind scorul final. Fabregas nu ar fi jucat oricum in returul de pe „Camp Nou”, din cauza cumului de cartonase.

*Intoarcerea fiului risipitor*

Francesc „Cesc” Fabregas Soler a inceput fotbalul la 10 ani, la FC Barcelona, unde a evoluat la mai multe grupe de virsta. La 16 ani, a fost ofertat de Arsenal si a acceptat sa plece, simtind ca in Catalunya are sanse mici de a ajunge la prima echipa. Fabregas fusese „ochit” de Arsene Wenger la Mondialul Under 17 din 2003, antrenorul „tunarilor” incercind sa-i mai transfere, tot de la Barcelona, pe Lionel Messi si Gerard Pique, niste anonimi la acea ora. Intre timp, Messi a ajuns cel mai bun fotbalist din lume, iar Pique titular de drept la gruparea „blaugrana”. La Arsenal, pentru care a debutat in Premier League la 16 ani si jumatate, Fabregas a inceput ca rezerva a lui Patrick Vieira, de la care a preluat, in timp, atit tricoul cu numarul 4, cit si banderola de capitan. Acum, la 23 de ani, cu 47 de selectii si 5 goluri pentru nationala, Fabregas are sapte sezoane la Arsenal si ar putea ajunge, din vara, la FC Barcelona.

47 de selectii are Fabregas la nationala Spaniei, pentru care a marcat 5 goluri.