AcasăOld"Giallorossi", la un punct de Inter

„Giallorossi”, la un punct de Inter

*Nebunie in Serie A*

6 ani trecusera de la ultima victorie a Romei, pe teren propriu, in fata Interului.

Inter Milano a pierdut simbata meciul cu AS Roma de pe „Olimpico”, scor 1-2, in etapa 31 din Serie A. In urma acestui rezultat, Roma s-a apropiat la doar un punct de liderul Inter, cu 7 etape inainte de finalul campionatului. Pentru Roma, la care Bogdan Lobont nu a fost nici macar rezerva, golurile au fost marcate de De Rossi (’17) si Toni (’73), in timp ce reusita milanezilor i-a apartinut lui D.Milito (’66), care a ratat egalarea in prelungiri, nimerind bara. Cristian Chivu a intrat in minutul 77, acelasi in care parasise terenul in primul meci de dupa revenire, cel cu Livorno. In minutul 90+1, Chivu a primit un cartonas galben, in urma unei faze in care l-a calcat intentionat pe Toni, cazut la pamint, „Gazzetta dello Sport” considerind ca internationalul român ar fi trebuit sa fie eliminat.

*Goian si-a facut loc de titular*

In aceeasi etapa, Palermo, cu Dorin Goian integralist, a invins pe teren propriu, cu 3-1, pe Bologna. Golurile invingatorilor au fost marcate de Miccoli (’10, ’43-penalty, ’79), oaspetii marcind un eurogol, prin Adailton (’38).